Poslanci rokujú o návrhu štátneho rozpočtu už tretí deň

Plénum Národnej rady SR (NR SR). Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 25. novembra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú tretí deň v rokovaní o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Opozičná poslankyňa Soňa Gaborčáková (OĽaNO-NOVA) v rozprave upozornila, že sa detailne pozrela na rozpočtované výdavky rezortu práce a vidí zníženie vo viacerých sociálnych oblastiach.

"Celkové výdavky na rok 2017 sú rozpočtované vo výške 2,2 miliardy eur, z toho tvorí 89 % štátny rozpočet a 9 % Európska únia. Návrh rozpočtu na rok 2017 je vyšší ako v predošlom roku, avšak ide skôr o navýšenie z eurozdrojov, zdroje štátneho rozpočtu pre ministerstvo práce sa znižujú oproti predošlému roku," skonštatovala Gaborčáková na úvod štvrtého rokovacieho dňa 11. schôdze parlamentu.

Napríklad na pomoc v hmotnej núdzi má ísť podľa jej slov o 50 miliónov eur menej. "Je to pomerne veľká suma. Je to ambiciózne, ale na druhej strane, aby to v praxi nespôsobilo problémy a úradníci si to budú vysvetľovať tak, že majú stanovený nejaký rozpočet a teraz všetci musia ísť von z evidencie. Ľudia ale majú naozaj niekedy objektívne dôvody na to, aby určitú prácu zvládli alebo nie," podotkla Gaborčáková. Je však za to, aby sa dávky na Slovensku nezneužívali a je potrebné prijímať systémové kroky.

Ďalej uviedla, že menej peňazí má ísť aj na podporu rodiny. "Štatistiky hovoria samé za seba. Klesá počet narodených detí na Slovensku. Je to fakt, ktorý bude určite spôsobovať rok čo rok problém, lebo ľudí v dôchodkovom veku pribúda a budeme musieť vymyslieť niečo na to, aby štát bol dôstojným bývaním pre občanov," vyhlásila. Podľa nej je paradox, že na jednej strane sa rozpočtuje menej na podporu rodiny, na strane druhej príspevky na náhradnú starostlivosť sa zvyšujú, hoci nejde o vysokú sumu. "Ale nespochybňujem to, lebo aj to je potrebné," podotkla Gaborčáková.

Vyššia suma má ísť na pomoc zdravotne ťažko postihnutým (ZŤP). "Veľmi sa teším, že na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia sa navrhuje vyššia suma ako minulý rok, zhodli sme sa, že je najlepšie, aby opatrovaný zostal čo najdlhšie doma a preto musíme podporiť rodinu ako takú. Ale obávam sa, že príspevok, ktorý sa navrhuje, je nízky a nebude reflektovať problémy, ktoré v rodine nastanú opatrovaním dieťaťa alebo staršieho človeka," tvrdí Gaborčáková.

Oveľa viac peňazí ako sa rozpočtuje by podľa nej potrebovala oblasť sociálnych služieb. "Na zariadenia pre seniorov a opatrovateľské služby, kde je 18.000 občanov v seniorskom veku, by sme potrebovali 20 miliónov eur. Nejde o malé percento ľudí, ktorí sa dostávajú do vyššieho stupňa odkázanosti, a to spôsobuje v zariadeniach enormný nárast personálu, ktorý si nedokážu uhradiť pri príspevkoch, ktoré máme," argumentovala opozičná poslankyňa. Riešenie vidí v prepojení zdravotného a sociálneho systému. "Aby sme vedeli peniaze naplánovať, navrhujeme prepojenie odkázanosti s úhradou úkonov ošetrovania. Teda prepojiť zdravotný systém so sociálnym," dodala.

Do rozpravy k návrhu rozpočtu je prihlásených ešte šesť zákonodarcov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.