Najkvalitnejšou formou ohodnotenia nehnuteľnosti je znalecký posudok

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 4. mája (TASR) - Keďže podmienkou hypotéky je založenie nehnuteľnosti, jej hodnota musí byť oficiálne určená. Banky dnes rozoznávajú niekoľko spôsobov, ako ohodnotiť nehnuteľnosť. Výber správnej formy záleží od typu nehnuteľnosti a možností, ktoré banka poskytuje.

Najjednoduchšou formou je tzv. cenová mapa. Oceňujú sa ňou byty na základe porovnávania reálnej trhovej hodnoty a zvyčajne k nej nie je treba žiadne extra doklady. Ďalšou možnosťou je interné ohodnotenie bankou. Toto už je detailnejší spôsob, ku ktorému si banka zvyčajne dožiada aj doklady podobné ako pri znaleckom posudku. Výsledkom však nie je tlačený výstup vo forme posudku pre klienta, ale len určenie hodnoty nehnuteľnosti. Táto možnosť je zvyčajne lacnejšia ako vypracovanie znaleckého posudku a klient ho platí až pri čerpaní úveru.

Najkvalitnejšou formou ohodnotenia je znalecký posudok. Vypracuje ho licencovaný znalec, ktorý na základe hodnotenia materiálov, rozlohy, lokality a mnohých iných parametrov, určí presnú hodnotu nehnuteľnosti. Výber znalca je na klientovi.

Vypracovanie znaleckého posudku môže trvať aj jeden až dva týždne a platí sa zaň znalcovi ešte predtým, ako záujemca o úver vie, či mu ho banka schváli.

"Banka nemusí hodnotu zo znaleckého posudku či iného ocenenia akceptovať v plnej výške. V zmysle opatrenia NBS z decembra 2016 sa totiž pre účely úverov na bývanie hodnota nehnuteľnosti určuje vždy ako najnižšia z hodnôt – znalecký posudok, interné ohodnotenie a kúpna cena. Ak ste si teda vyjednali lepšiu kúpnu cenu, banka vám ohodnotenie o to zníži," upozorňuje Zuzana Povodová z Tatra banky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.