Potravinoví inšpektori našli na Slovensku ďalšie výrobky s fipronilom

Na snímke vajcia extrahujú pipetou v laboratóriu v nemeckom Krefelde 7. augusta 2017. Foto: TASR/AP

Bratislava 30. augusta (TASR) - Potravinoví inšpektori našli na Slovensku ďalšie vaječné výrobky so škodlivým pesticídom fipronilom, potvrdilo ministerstvo pôdohospodárstva. Už ich stiahli z trhu. Ide o vaječnú pasterizovanú melanž a vaječný tekutý žĺtok, potraviny pochádzajú z Nemecka, našli ich v prevádzke Zeelandia, s.r.o., Rozhanovce.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) vyzvala dodávateľov potravín, aby nehazardovali so zdravím obyvateľov. "Zloženie a pôvod dovážaných potravín treba dôsledne preverovať. Odporúčam, aby sa vsadilo na overené produkty od overených dodávateľov, ideálne zo Slovenska, kde je celý výrobný proces plne pod kontrolou od farmy až po obchod," uviedla. Slovenskí zákazníci by sa podľa nej mali zaujímať o pôvod potravín nielen v obchodoch, ale aj reštauráciách.

Nadlimitný počet fipronilu našili inšpektori v týchto dňoch v produkte "Vaječná melanž tekutá pasterizovaná" (DS 21.9.2017, šarža L 6183-0, dodávateľ: EIPRO-Vermarktung GmbH & KG, Postfach 1404, Lohne 49381, Nemecko). V druhom prípade šlo o výrobok „Vaječný žĺtok tekutý 10 kg“ (DS 2.9.2017, šarža 6191-0, dodávateľ: EIPRO-Vermarktung GmbH & KG, Postfach 1404, Lohne 49381, Nemecko.

Inšpektori robia v týchto dňoch cielené kontroly potravín zamerané na slepačie vajcia, hydinové mäso a výrobky z vajec dodaných z iných členských krajín. Rozhodli sa tak urobiť po prepuknutí kauzy s holandskými vajcami obsahujúcimi fipronil v štyroch bratislavských hoteloch.

Ako správne nakupovať vajcia, sa spotrebitelia dozvedia priamo na webovom sídle ministerstva: http://www.mpsr.sk/index.php?navID=385&id=11358.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.