Prednáška na zámku odhalí, z čoho sú postavené Bojnice

Bojnický zámok, ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Remiáš

Bojnice 31. augusta (TASR)- Z čoho sú postavené Bojnice sa dozvie verejnosť na ďalšej zo série prednášok Za zámockou bránou, ktorú pripravilo Slovenské národné múzeum (SNM)- Múzeum Bojnice. Rozprávanie historika Erika Kližana si budú môcť návštevníci vypočuť 20. septembra, informovala kultúrno-propagačná manažérka múzea Petra Gordíková.

"História výroby tehál je veľmi stará. Na našom území siaha do čias Rímskej ríše. Po čiastočnom ústupe sa k nám používanie pálených tehál vrátilo až v období stredoveku. Spočiatku sa však tehly využívali iba na stavbu významných objektov, akými boli panské sídla alebo kostoly. Na bežné stavby sa v Bojniciach používali až od polovice 19. storočia," načrtla Gordíková.

Na prednáške pod názvom Z čoho sú postavené Bojnice? sa podľa nej verejnosť dozvie, aké tehly sa kedysi používali v Bojniciach a prečo. Prednáška, ktorá je súčasťou 12-dielneho cyklu Za zámockou bránou, bude o 16.00 h v klubovni Bojnického zámku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.