Karanténa medvieďat v bojnickej zoo skončila, hľadajú im nový domov

Ilustračná snímka. Foto: TASR AP

Bojnice 31. augusta (TASR)- Dnešným dňom skončila povinná trojmesačná karanténa medvieďat, ktoré do bojnickej zoo doviezli pracovníci Štátnej ochrany prírody SR. Súrodencov umiestnili do Bojníc po tom, čo ich mamu Ingrid poľovníci odstrelili začiatkom júna v Liptovskej Kokave.

"Uplynutím karantény prepadli mladé medvede do majetku štátu a Národná zoo Bojnice, ako správca takéhoto majetku štátu, môže teraz oficiálne podniknúť prvé kroky, aby im našla nový domov," informovala jej hovorkyňa Simona Kubičková, podľa ktorej zoo predbežne počas karantény preverovala možnosti umiestnenia medvieďat v rôznych zoologických inštitúciách.

Mladý samec a samica boli ešte v júni spojení aj s ďalším mladým samcom, ktorý do Bojníc prišiel z Národného parku Veľká Fatra o dva týždne skôr ako mladí súrodenci. "Všetkým trom medveďom bude Národná zoo Bojnice hľadať nový domov. Keďže ide o zvieratá z voľnej prírody, ktoré sú chránené dohovorom CITES, tak nasledujúce týždne bude prebiehať proces na získanie všetkých potrebných dokumentov k ďalšej manipulácii s týmito jedincami," ozrejmila Kubičková.

Medvieďatá budú spolu v zázemí zoo, keďže ich podľa jej ďalších slov nemôžu umiestniť už k šiestim ďalším dospelým jedincom a ďalší voľný expozičný výbeh zoo k dispozícii nemá.

"Národná zoo Bojnice už dlhodobo monitoruje nepriaznivú situáciu ohľadom medveďov na základe svojich skúseností a preto pripravuje projekt na nové rehabilitačné centrum pre medvede o rozlohe asi jedného hektára v zalesnenej časti, ktoré spĺňa tie najprísnejšie kritériá pre chov medveďov," dodala jej hovorkyňa.

K odstrelu medvedice Ingrid z noci na 2. júna pristúpili poľovníci po tom, ako o jej mimoriadny odlov v intraviláne obce požiadal zástupca Liptovskej Kokavy. Rozhodnutie vtedy vydal Okresný úrad v Liptovskom Mikuláši.

Medvedica sa spolu so svojimi dvoma mláďatami pohybovala v obci. Podľa ochranárov tiež Ingrid priviedla na svet mláďatá nezvykle skoro a postupne sa z nich mali stávať typické kontajnerové medvede, preto ich matke odobrali. Tej sa pred jej odstrelom mali pokúšať nájsť nový domov.

Odstrel medvedice skúmala i pracovná komisia zriadená ministrom životného prostredia Lászlóm Sólymosom, ktorá pri zásahu našla niekoľko pochybení a nedostatkov. Na druhej strane zdôraznila, že správanie medvedice predstavovalo pre verejnosť hrozbu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.