SAS súhlasí so stanoviskom učiteľov ku kolektívnemu vyjednávaniu

Na snímke poslanec Branislav Gröhling (SaS). Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 31. augusta (TASR) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje sa správne rozhodnutie učiteľov nevzdať sa práva na kolektívne vyjednávanie, ktorého súčasťou je aj právo na štrajk. Zároveň žiada predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby učiteľov prestal vydierať a zvýšil im platy už od začiatku školského roka. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.

"Naši učitelia nie sú diverzný výsadok, ktorý má cieľ položiť súčasnú vládu a destabilizovať spoločnosť. Robert Fico sa voči nim však tak správa. Aj preto učitelia urobili správne, že sa práva na štrajk, ktoré je ústavným právom, nevzdali," povedal poslanec a tímlíder SaS pre školstvo Branislav Gröhling.

Učitelia majú podľa jeho slov v rukách osud vzdelávania na Slovensku, pričom nízke platy sú zásadnou otázkou, ale predsa len časťou problému. Poslanec očakáva, že učitelia rovnakú energiu, akú venujú zvýšeniu platov, začnú venovať aj zmenám v systéme vzdelávania vrátane kvality učebníc, učebných pomôcok a definovaniu merateľných kritérií kvality svojej práce. "V tom majú podporu strany SaS. Aj preto by nebolo od nich prezieravé, aby sa vzdali práva na štrajk a nechali túto korupčnú koalíciu na pokoji," povedal Gröhling.

Školskí odborári nepodpíšu memorandum, ktoré malo zaručiť sociálny zmier až do roku 2020. Po stredajšom (30.8.) rokovaní Rady Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku v Bratislave to vyhlásil predseda zväzu Pavel Ondek. Odborári sa odmietajú vzdať svojho ústavného práva každoročne kolektívne vyjednávať o zlepšení pracovných a platových podmienok.

Podpisom memoranda pritom podmienil premiér Fico zvyšovanie platov učiteľov od septembra. Predseda vlády už avizoval, že pri nepodpísaní memoranda predstaviteľmi školských odborov sa bude pri zvyšovaní platov učiteľov postupovať podľa programového vyhlásenia vlády a mzdy im vzrastú až v januári 2018.

Po podpise memoranda sa totiž mali platy učiteľov zvýšiť o šesť percent od 1. septembra. Ďalšie zvyšovanie bolo potom plánované k 1. septembru 2018 o šesť percent, k 1. septembru 2019 o šesť percent a v rovnakej výške aj k 1. januáru 2020.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.