Opozícia podáva návrh na mimoriadnu schôdzu, chce odvolať J. Richtera

Na snímke minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Foto: TASR/Andrej Galica

Bratislava 31. augusta (TASR) - Opozícia dnes doručí do parlamentu návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze. Pokúsi sa na nej už druhýkrát odvolať ministra práce Jána Richtera (Smer-SD). Návrh podáva spoločne strana SaS s hnutiami OĽaNO a Sme rodina.

Richter bude čeliť odvolávaniu pre kauzu resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante, pri ktorej podľa opozície zlyhal. "Bez ohľadu na to, aké podmienky pre odvolanie členov vládneho kabinetu stanovil premiér, sme presvedčení, že Richter nekompetentným riadením ministerstva práce systematicky poškodzoval najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva a vzhľadom na jeho doterajšie pôsobenie toto ohrozenie bude pretrvávať, pokiaľ zo svojej funkcie nebude odvolaný," skonštatovala na dnešnej tlačovej konferencii poslankyňa Natália Blahová (SaS).

Podľa nej premiér odvolaním ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS) nastavil vyšší štandard politickej kultúry a zároveň stanovil aj dôvody, pre ktoré prikročí k personálnym zmenám. "Vítame aktuálne zmeny v nastavení štandardov politickej kultúry a očakávame, že premiér bude pristupovať rovnako striktne ku všetkým členom vládneho kabinetu," uviedla Blahová.

Podľa poslankyne Anny Verešovej (OĽaNO) Richter zlyhal v tej najdôležitejšej úlohe, akú mal, a tou je ochrana detí. "Podľa zákona o sociálnoprávnej ochrane detí mal konať ihneď, ako sa dozvie, že je nejaké podozrenie zo zneužitia detí alebo podozrenia z ohrozenia ich zdravia. Minister Richter znáša celú zodpovednosť za všetky zlyhania, za konania či nekonania, za zakrývanie systémových chýb, ktoré spôsobili nezvratné škody na zdraví a dobrom vývine detí," podotkla v súvislosti s kauzou Čistý deň Verešová.

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár upozornil na to, že dôvody na odvolanie Richtera sú už rok. "Prečo jednej koaličnej strane to začalo vadiť až teraz, prečo jej to celý rok nevadilo? SNS zrazu upozorňuje, že by mal byť Richter odvolaný. Prečo to neurobili skôr? Lebo mali z toho jasné výhody, tak boli ticho. Dnes je problém, lebo si premiér tejto krajiny so SNS vytrel podlahu," tvrdí Kollár, ktorý tým narážal na odvolanie Plavčana. "Zrazu je problém Richter. Takto sa správajú určití ľudia, ja som ich nazval šmejdi v politike," dodal líder hnutia Sme rodina.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.