Slovensko by si podľa A. Baránika zaslúžilo novú ústavu

Na snímke poslanec Alojz Baránik. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 1. septembra (TASR) - Slovensko by si zaslúžilo novú ústavu. Myslí si to poslanec Národnej rady SR za SaS Alojz Baránik.

"Predpokladám, že žiaden poctivo rozmýšľajúci človek na Slovensku nemôže byť spokojný so stavom právneho štátu, vlády práva na Slovensku. Ústava tak, ako si ju vytvoril Mečiar pre svoje potreby a ďalšie politické veličiny, si ju ďalej prispôsobili tak, aby slúžila ich potrebám, je základom zásadných pochybností o tom, či Slovensko je právny štát," uviedol pre TASR v súvislosti s 25. výročím prijatia Ústavy SR.

Nová ústava by podľa Baránika mala zásadne vyriešiť problém, že "deľba moci na súdnu, výkonnú a zákonodarnú existuje len formálne a že žiadna z nich nenesie reálnu zodpovednosť voči ľudu". To je podľa Baránika vidieť napríklad pri hlasovaní v Národnej rade o vládnych návrhoch alebo pri rozhodovaní vysokých súdov vo veciach, na ktorých má vládna garnitúra záujem.

Za vôbec najväčší problém ústavy považuje Baránik vyčlenenie prokuratúry ako samostatného ústavného orgánu, ktorý nikomu nezodpovedá. "Je akýmsi štátom v štáte. Toto zverstvo, vytvorené po vzore Sovietskeho zväzu, považujem za dielo diabla, prostredníctvom ktorého sa slovenský národ udržiava v područí politickej mafie," uviedol Baránik, podľa ktorého generálny prokurátor bol vždy slúžkou politikov.

Zároveň si myslí, že v demokratickom štáte nie je prijateľné ústavou vytvoriť štátnu moc, ktorá je "úplne neovplyvniteľná vôľou ľudu, ktorá koná svojvoľne, je ovládaná osobami, ktoré boli členmi zločineckej organizácie (komunistická strana) a ktorá dlhodobo a hrubo ignoruje túžbu bežných ľudí žiť v spravodlivej spoločnosti". Súdna moc je podľa Baránika presne takáto.

Za najlepšiu zmenu ústavy považuje Baránik ústavné zakotvenie povinnosti previerok sudcov. "Napriek všetkým výhradám, ktoré som mal proti pôsobeniu KDH v slovenskej politike, za toto im patrí uznanie, že napriek negatívnej kampani ľudí, ktorí si z nefunkčného súdnictva tak či onak urobili biznis, vytrvali a dali tak základ pre zatiaľ pomalé, ale v budúcnosti možno výraznejšie zlepšenie charakteru bežného sudcu," uviedol.

Poslanec si tiež myslí, že ústava sa dodržiava len pokiaľ to mocným neprekáža. "Ak sa to tým, ktorí sú pri moci, hodí, urobia si z ústavy trhací kalendár, vysmievajú sa z nej a nie raz si na účel porušovania, prekrúcania a prznenia ústavy prizvú sudcov, často aj tých 'svojich' ústavných," doplnil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.