Saleziána Titusa Zemana vyhlásili za blahoslaveného

Na snímke portrét slávnostne blahorečeného Titusa Zemana 30. septembra 2017 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 30. septembra (TASR) – Slovensko má ďalšieho blahoslaveného, je ním slovenský salezián, kňaz Titus Zeman. Obrad blahorečenia dnes pri Kostole Svätej rodiny v Bratislave vykonal legát pápeža Františka, kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých.

Spomínaným aktom pápež dovolí, aby sa Božiemu služobníkovi preukazoval od tejto chvíle verejný cirkevný kult. Na slávnosť sa zaregistrovalo vyše 500 kňazov, prítomných je aj mnoho rehoľníkov a rehoľníčok.

Titus Zeman bol za komunizmu prenasledovaný a zomrel na následky mučenia a väznenia v roku 1969. Na začiatku komunistickej totality tajne previedol dve skupiny bohoslovcov a kňazov do Talianska, aby tam mohli slobodne vykonávať svoje duchovné povolanie. Pri treťom prechode bol spolu s ďalšími zatknutý a po vykonštruovanom procese odsúdený na 25 rokov väzenia.

Na Slovensku boli naposledy v roku 2003 blahorečení ako mučeníci z obdobia komunizmu rehoľná sestra Zdenka Schelingová a gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko.

Oficiálne prípravy blahorečenia Titusa Zemana sa začali vo februári 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.