Kurdi a USA vedená koalícia rokujú o situácii okolo irackého Kirkúku

Dievča sa pozerá z okna svojho domu v tábore pre vnútorne presídlené Turkménov na okraji mesta Kirkúk v Iraku. Foto: TASR AP

Arbíl 16. októbra (TASR) - Predstavitelia kurdských oddielov péšmarga a Američanmi vedenej koalície sa dnes stretli v severoirackom meste Arbíl, aby prediskutovali súčasnú krízu ohľadne mesta Kirkúk, informoval kurdský spravodajský portál Rudaw.

Stalo sa tak po tom, čo iracká federálna armáda vstúpila dnes nadránom na Kurdmi kontrolované územie v provincii Kirkúk s cieľom prevziať kontrolu nad rovnomennou metropolou.

Kurdské oddiely získali kontrolu nad Kirkúkom, keď sa džihádistická organizácia Islamský štát (IS) v roku 2014 zmocnila častí územia na severe Iraku, pričom nenarážala na žiaden odpor irackej armády. Po tom, čo Kurdi nedávno usporiadali referendum o nezávislosti Kurdistanu, iracká vláda vyzvala na navrátenie správy nad mestom a celou provinciou bohatou na ropu.

Hovorca oddielov péšmarga Halgurd Hikmat uviedol, že boje medzi kurdskými silami a irackou armádou prebiehajú južne a západne od Kirkúku.

Američanmi vedená koalícia uviedla, že situáciu v okolí mesta dôkladne monitoruje. Vyzvala všetky strany, aby sa vyhli eskalácii násilia. Hovorca koalície Ryan Dillon (americký plukovník) vyhlásil, že hlavný dôraz by sa mal klásť na boj proti IS.

Iracká štátna televízia medzitým oznámila, že Američanmi vycvičené iracké protiteroristické sily obsadili neďaleko Kirkúku vojenskú základňu K-1.

Podľa agentúry AP kurdskí predstavitelia bez bližších podrobností uviedli, že federálne sily a štátom podporované milície spôsobili počas bojov južne od Kirkúku "množstvo obetí".

Vo vyše miliónovom multietnickom meste sa ľudia zatvorili vo svojich obydliach a hlásili, že počuť zrejme delostreleckú a raketovú paľbu.

Hovorca kurdských síl Bahzad Ahmed povedal, že iracká armáda obsadila južne od Kirkúku ropnú a plynárenskú spoločnosť a ďalšie priemyselné oblasti. Podľa neho "spálili množstvo domov a zabili veľa ľudí". Oddiely péšmarga zničili "jeden alebo dva ich tanky", dodal.

Iracké ministerstvo vnútra oznámilo, že vojaci prevzali kontrolu nad elektrárňou, policajnou stanicou a priemyselnou oblasťou. Viac informácií neposkytlo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.