Modernizovaným osvetlením Pečenice ušetria ročne 31 % elektriny

Ilustračná snímka Foto: TASR/Eduard Fašung

Pečenice 27. októbra (TASR) - Obec Pečenice v okrese Levice investovala do obnovy zastaraného verejného osvetlenia. Ako TASR informoval Eugen Wirth, konateľ spoločnosti Grep Slovakia, ktorá projekt realizovala, celková úspora elektrickej energie po modernizácii bude 31 %, teda 263 eur za rok.

Okrem toho moderné osvetlenie ročne usporí jednu tonu emisií oxidu uhličitého. "Návratnosť financovania výmeny aktívnych svetelných prvkov je zaručená z úspor prevádzkovania modernizovaného systému verejného osvetlenia. V rámci projektu sme vymenili 30 kusov starých svietidiel za nové úsporné a doplnili sme ich o ďalších 11 kusov pouličných svietidiel. Ďalej sme vymenili dva kusy reflektorov na osvetlenie kostola a pre nové svietidlá sme doplnili 200 metrov napájacieho kábla," povedal Wirth.

Podľa slov starostu obce Štefana Valka Pečenice sú malá dedinka, ktorá si nemôže dovoliť hocičo. "Po dlhom zvažovaní sme sa rozhodli, ísť do tohto projektu. Dedina je krásne vysvietená novými svietidlami, okrem ich bezpečnosti a úspore ubudol aj svetelný smog. Doteraz sa nám totiž niektorí občania sťažovali, že staré verejné osvetlenie im svieti do okien a nevedia spať," dodal Valko.

Obec podľa Valka nemá možnosť na takýto projekt nasporiť peniaze. "Preto sme sa dohodli na mesačných splátkach počas 12 rokov. Keďže sme malá obec, budeme musieť mesačne doplácať približne 50 eur aj napriek úsporám elektrickej energie. Celkové náklady na projekt sú výške približne 11.000 eur. Ľudia sú s novým verejným osvetlením spokojní, je to vynikajúca vec. Odporúčam každému starostovi, aby to skúsil a zvážil, pretože 12 rokov garancie a záruky prevádzky moderného verejného osvetlenia je na nezaplatenie," dodal starosta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.