Opatrenia pre efektívnejšie zdravotníctvo sa plnia pomaly

Ilustračná snímka. Foto: TASR – František Iván

Bratislava 27. októbra (TASR) - V zdravotníctve sa zatiaľ nedarí zefektívniť využívanie zdrojov tak, ako s tým počíta revízia výdavkov. Opatrenia, ktoré navrhli vládni analytici, mali od januára do júna tohto roku priniesť úsporu 87 miliónov eur. Cieľ sa podarilo naplniť na 31 percent, konštatuje sa v priebežnej implementačnej správe k revíziám výdavkov v zdravotníctve, doprave a informatizácii.

"V tomto období Ministerstvo zdravotníctva SR znížilo výdavky na vybraných položkách verejného zdravotného poistenia o 34 miliónov eur. Nárast nákladov v nemocniciach znížil celkovú úsporu o sedem miliónov eur. Realizované úspory tak predstavujú 27 miliónov eur," píše sa v materiáli. Najvýraznejšie úspory boli v oblasti nadspotreby liekov (12 mil. eur), referencovaní cien špeciálneho zdravotníckeho materiálu (12 mil. eur) a pri obstarávaní zdravotníckej techniky (4 mil. eur).

Medzi najväčšie výzvy patria podľa implementačnej jednotky, ktorá sleduje plnenie opatrení pripravených Útvarom hodnoty za peniaze, optimalizácia procesov nemocníc a riešenie problematiky potenciálne nákladovo neefektívnych liekov. Ako sa upozorňuje v implementačnej správe, spotreba týchto 147 liekov rastie a ich centrálny nákup zaostáva. Centrálne sa z nich nakupovalo len 26 druhov.

Implementačná jednotka odporučila ministerstvu zdravotníctva do konca roka zrýchliť plnenie finančných opatrení. Radí mu efektívnejšie kontrolovať nákup a spotrebu liekov či opakovane analyzovať revíznu činnosť Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Rovnako iniciovať ďalšiu revíziu výdavkov v zdravotníctve, ktorá by sa zamerala na efektívnejšiu zdravotnú starostlivosť pre občana.

"Pokiaľ ide o úspory, Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR je presvedčené, že prijaté zmeny sú efektívne a majú v jednotlivých segmentoch významný prínos. Ušetrená suma však nie je reálnym obrazom, nakoľko väčšina opatrení, ktoré MZ SR uviedlo do praxe, bolo realizovaných v prvom polroku 2017, čo znamená, že najväčšie úspory budú citeľné v priebehu druhej polovice roka," reagovala pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Pripomenula, že treba brať do úvahy, že niektoré opatrenia nemožno realizovať bez zmeny legislatívy. "Novely zákonov ešte nemajú definitívnu podobu, niektoré sú aktuálne predložené v Národnej rade SR. Zo záverov revízie teda vyplýva, že je potrebné pripraviť Revíziu výdavkov číslo 2, ktorá bude reflektovať daný stav a zmeny," doplnila Eliášová. Predpokladaný termín je koniec prvého polroka 2018.

Ako ukázala vlaňajšia vládna revízia výdavkov, Slovensko dáva na zdravotníctvo viac peňazí ako okolité krajiny, vo výsledkoch však zaostáva. Jednou z príčin je nízka efektivita. Ak by sa zvýšila na úroveň priemeru OECD, očakávaná dĺžka života na Slovensku by sa predĺžila o tri mesiace.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.