Za zneužitie mena Karla Kryla sa musí spolok Lidé lidem ospravedlniť

Na snímke český pesničkár Karel Kryl. Foto: TASR/Ivan Rychlo

Plzeň/Praha 27. októbra (TASR) - Český spolok Lidé lidem sa bude musieť ospravedlniť za neoprávnene použitie mena legendárneho pesničkára Karla Kryla (1944-1994) pri udelení Zlatej ceny odkazu Karla Kryla kontroverzne vnímanému interpretovi Tomášovi Ortelovi.

Vyplýva to z piatkového verdiktu Okresného súdu Plzeň-mesto, o ktorom informoval internetový server Novinky.cz.

Žalobu na spolok podala vdova po Krylovi Marlen prostredníctvom advokátskej kancelárie v Prahe.

Spolok prostredníctvom svojho webu v uplynulých týždňoch krok Marlen Krylovej ostro kritizoval. Zmienené argumenty označil za nepravdivé a skreslené a Ortela obhajoval. Tvorbu tohto pesničkára nielen vdova po autorovi a interpretovi skladieb ako Bratříčku, zavírej vrátka, Děkuji, Salome, Král a klaun, Morituri te salutant a mnohých ďalších, ale i časť jeho kolegov vníma ako xenofóbnu, rasistickú a urážlivú.

Podľa spolku Lidé lidem získal Ortel predmetné ocenenie za zásluhy v umeleckej a ľudskej oblasti, ochranu národov, hodnôt, spravodlivosti a demokracie, osobnú statočnosť, vlastenectvo a humanitu.

Už vlani sa proti zneužívaniu odkazu Karla Kryla verejne postavila jeho rodina vrátane brata Jana a vdovy Marlen.

Tomáš Ortel stál v roku 2002 pri zrode xenofóbnej hudobnej formácie Ortel, s ktorou sa vyprofiloval ako jej frontman. Umelec vystupoval na predvolebných akciách hnutia Úsvit. Jeho skladba Hadr sa v minulosti stala neoficiálnou hymnou v ČR medzičasom mimo zákon postavenej ultrapravicovej Robotníckej strany. Spevákovo ocenenie, ako aj úspech jeho skupiny v ostatných ročníkoch ankety Český slávik viedli k neúčasti viacerých umelcov na slávnostnom galavečeri, respektíve k odchodu niektorých prítomných z hľadiska v priebehu odovzdávania cien.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.