MZ SR: Na vyplatenie odmien mal manažment VšZP zákonný nárok

Na snímke zľava riaditeľ sekcie ekonomiky Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Vladimír Turček, podpredseda predstavenstva a riaditeľ sekcie nákupu VšZP Milan Horváth, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan a hovorkyňa VšZP Petra Balážová, ilustračná snímka. Foto: TASR - Jakub Kotian

Bratislava 27. októbra (TASR) - Súčasní členovia predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) mali na vyplatenie odmien podľa ministerstva zdravotníctva zákonný nárok. Ide o odmeňovanie v súlade s uznesením vlády SR a stanovami spoločnosti, argumentuje tlačové oddelenie rezortu. Reagovalo tak na piatkovú kritiku liberálov v súvislosti s vyplácaním odmien v štátnej poisťovni.

„Ak chceme istým spôsobom pozerať sa na členov štatutárnych orgánov len ako na tých, ktorí by nemali zarábať a mali by byť vždy len obviňovaní z niečoho, potom nenájdeme kvalitných manažérov. Ak chceme odmeňovať manažérov aspoň ako tak adekvátne voči tomu, akú funkciu zastávajú, a treba povedať že VšZP vynakladá tri miliardy eur na zdravotnú starostlivosť, súčasný manažment je v ozdravnom pláne, plní ozdravný plán, snaží sa robiť maximum a nedostal nič viac, oproti tomu, čo je dané uznesením vlády," povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD).

Rezort zároveň pripomenul, že v prípade bývalého manažmentu poisťovne sa prehodnotili pôvodné odmeny za rok 2015 a znížili sa o polovicu. Rezort rozhodol, že bývalí členovia predstavenstva VšZP musia časť vyplatenej odmeny v nadväznosti na výsledky hospodárenia vrátiť.

"V prípade predchádzajúcich vyplatených odmien, tie boli platné nad rámec toho, aká bola skutočnosť, to znamená ukazovatele. Bola to odmena za pozitívny hospodársky výsledok, ten, sa preukázalo, že nebol dosiahnutý, to znamená VšZP si nárokuje na vrátenie späť od bývalých členov štatutárneho orgánu a myslím si, že tam ani nie je treba pochybovať o tom, že pokiaľ nárok nevznikol, tak nemôže byť ani vyplatený," doplnil Drucker.

Liberáli v piatok vyzvali ministra Druckera, aby skontroloval zmluvy vedenia štátnej VšZP. Rovnako chcú, aby sa pozrel na samotné pravidlá odmeňovania. SaS tak reagovala na medializované informácie o vyplatení odmien súčasnému aj bývalému predstavenstvu VšZP, ktorá je vo vysokej strate. Súčasné aj bývalé vedenie VšZP dostalo v októbri tisícové odmeny, informoval ako prvý denník Plus jeden deň.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.