Spravodajca OSN skritizoval vo Varšave reformu poľskej justície

OSN, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Varšava 27. októbra (TASR) - O ohrození nezávislosti súdov v Poľsku hovoril vo Varšave spravodajca Organizácie Spojených národov Diego García-Sayán, ktorý tam od pondelka skúma reformu poľskej justície. Rokoval pritom s predstaviteľmi úradu hlavy štátu, rezortov zahraničných vecí a spravodlivosti, ako aj zástupcami sudcov.

Na piatkovej tlačovej konferencii zhrnul svoje dojmy slovami: "V Poľsku je v súčasnosti v ohrození nezávislosť súdov, podobne ako iné základné princípy demokracie, napríklad právny štát."

Podľa názoru Diega Garcíu-Sayána reforma z dielne vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) podkopáva princíp rozdelenia moci. Situáciu označil za "útok voči spravodlivosti".

Spravodajca, niekdajší peruánsky minister spravodlivosti a zahraničných vecí, kritizoval i fakt, že o návrhoch dvoch zákonov, ktoré prezident Andrzej Duda predložil namiesto ním vetovaných noriem, sa rokuje za uzavretými dvermi. Spokojný nebol ani s ich obsahom, napriek tomu, že Dudove návrhy odstraňujú niektoré z chýb pôvodných zákonov.

Informácie priniesli tlačové agentúry PAP, MTI i spravodajská televízia TVN24.

Šéf poľskej diplomacie Witold Waszczykowski vo svojej reakcii upozornil, že reforma justície v Poľsku ešte neprebehla. Naznačil tiež, že väčšina kritizovaných legislatívnych noriem ešte nenadobudla platnosť.

Hovorca poľskej vlády Rafal Bochenek označil hodnotenie spravodajcu OSN za nespravodlivé voči Poľsku a za mylné. Označil ho za úplne neopodstatnené a vyjadril nádej, že sa zrodilo len na základe mediálnych informácií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.