M. ŠEFČOVIČ: V EÚ je záujem postupovať v integrácii a nie najpomalšie

Maroš Šefčovič. Foto: TASR/AP

Štrbské Pleso 27. októbra (TASR) – Po niekoľkých mesiacoch, počas ktorých zaznievali významné prejavy a príspevky na tému budúcnosti Európskej únie (EÚ) je evidentné, že existuje veľký záujem nielen pokračovať v tejto diskusii, ale postupovať v konkrétnych oblastiach integrácie ďalej. Upozornil na to podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič.

"Našou východiskovou pozíciou musí byť jednota, snaha ísť čo najďalej vo formáte 27 (krajín), ale zároveň už dnes je evidentné, že sa nebudeme riadiť tempom toho najpomalšieho. Tie krajiny, ktoré budú chcieť postupovať v týchto oblastiach ďalej, tak im to bude umožnené a budú postupovať určite rýchlejšie," uviedol v piatok počas konferencie GLOBSEC Tatra Summit 2017 na Štrbskom Plese.

Už o niekoľko týždňov sa podľa neho napríklad rozhodne, ktoré krajiny sa prihlásia k užšej spolupráci v oblasti obrany. Vo Švédsku sa zase budúci mesiac plánuje veľký sociálny summit. Jeho témou bude diskusia o dobudovaní sociálneho piliera EÚ či ako rýchlejšie stierať rozdiely medzi bohatšími a chudobnejšími krajinami v únii. EK zase na začiatok decembra plánuje prezentovať nový návrh, ako reformovať eurozónu, avizoval Šefčovič.

"Je tu niekoľko tém, ktoré tu určite s nami budú žiť a ktoré dopĺňajú pokrok, ktorý nastal aj v oblastiach, ktoré sa dlhodobo zložito diskutovali, napríklad vytvorenie úradu európskeho prokurátora. Je vidieť, že na každú z týchto druhov spolupráce nie všetky krajiny majú rovnaký názor," doplnil eurokomisár.

Dvojdňový GLOBSEC Tatra Summit 2017 odštartoval v piatok na Štrbskom Plese. Zaoberá sa súčasnými výzvami a odpoveďami na otázky týkajúce sa budúcnosti európskej integrácie. Okrem iného sa budú odborníci z celého sveta počas dvoch dní venovať aj úlohám strednej a východnej Európy pri formovaní budúcnosti EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.