V nedeľu nás čaká veterná smršť, na horách hrozí mohutná víchrica

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo

Bratislava 27. októbra (TASR) - Meteorológovia očakávajú v nedeľu (29.10.) silný vietor, ktorý v obývaných častiach Slovenska dosiahne väčšinou rýchlosť v nárazoch 60 až 90 km/h, ojedinele aj nad 100 km/h. Na hrebeňoch hôr nad pásmom lesa sa vyskytne až mohutná víchrica. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

V nedeľu v podvečerných hodinách na severe stredného a východného Slovenska sa ojedinele môžu tvoriť aj snehové jazyky v dôsledku silného vetra a poklesu hranice sneženia až na zhruba 500 m nad morom. "Snehové jazyky môžu komplikovať situáciu na cestách v severných okresoch stredného a východného Slovenska ešte aj v pondelok (30.10.) zrána," spresnili meteorológovia.

SHMÚ preto vydal výstrahy v piatok pred silným vetrom na západnom Slovensku, ktorý môže dosiahnuť krátkodobo v nárazoch rýchlosť 65 až 70 km/h, a na horách v okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno. Tu môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 110 až 120 km/h.

V nedeľu vydal SHMÚ pred silným vetrom výstrahu 1. a 2. stupňa. Meteorológovia očakávajú, že dosiahne krátkodobo v nárazoch 65 až 105 km/h. Na horách stredného a severného Slovenska platí v nedeľu výstraha 1. a 2. stupňa. Vietor tu môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 110 až 160 km/h. Na severnom a strednom Slovensku meteorológovia varujú aj pred tvorbou snehových jazykov a závejov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.