Centrálnu banku Talianska bude viesť naďalej I. Visco

Ignazio Visco Foto: TASR/AP

Miláno 27. októbra (TASR) - Vláda talianskeho premiéra Paola Gentiloniho potvrdila mandát súčasného prezidenta centrálnej banky Ignazia Visca na druhé funkčné obdobie. Podľa pozorovateľov ide o očividnú facku pre lídra Demokratickej strany a bývalého premiéra Mattea Renziho.

Kabinet svojím piatkovým hlasovaním ukončil politické ťahanice o tom, či 67-ročný Visco odslúži druhé funkčné obdobie ako šéf Bank of Italy. Spory sa začali po tom, čo Renzi obvinil Visca z nedostatočného dohľadu nad problémovými talianskymi bankami.

Gentiloni aj hlava štátu Sergio Mattarella podporovali predĺženie funkčného obdobia Visca. Ako dôvod uvádzali obavy z možného narušenia nezávislosti centrálnej banky, ako aj z toho, že výmena na najvyššom poste by mohla vyvolať otrasy na trhoch.

Analytik Wolfgango Piccoli uviedol, že Renziho útok proti Viscovi bol "vo veľkej miere považovaný za nešikovný pokus odvrátiť pozornosť od bankových škandálov". Tento útok však bol kontraproduktívny, keďže sa postaral iba o ďalšie trieštenie Demokratickej strany.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.