USA podporujú snahy Španielska o zabránenie odtrhnutiu Katalánska

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Washington 27. októbra (TASR) - Spojené štáty americké v piatok vyhlásili, že Katalánsko je "integrálnou súčasťou Španielska". Washington podporuje ústavné opatrenia španielskej vlády s cieľom udržať krajinu "silnú a jednotnú", uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí USA Heather Nauertová s tým, že obaja spojenci z NATO "úzko spolupracujú na zlepšení našich spoločných bezpečnostných a hospodárskych priorít".

Jej vyhlásenie vyjadruje jasný nesúhlas USA s odtrhnutím Katalánska od Španielska a vytvorením nezávislej republiky, uvádza agentúra AP.

Tá tiež informuje o tom, že v katalánskom meste Girona prívrženci nezávislosti regiónu strhli z budovy radnice španielsku zástavu a nahradili ju katalánskou. Na videu zverejnenom na Twitteri vidieť, ako dav kričí "preč, preč, preč so španielskou zástavou" krátko po tom, ako katalánsky parlament vyhlásil v piatok nezávislosť od Španielska. Senát v Madride následne schválil návrh na uplatnenie ústavného článku č. 155, na základe ktorého bude môcť vláda v Madride odvolať katalánsky kabinet a zaviesť priamu kontrolu nad týmto regiónom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.