Na viacerých sídliskách možno počuť cinkajúce zvuky netopierov

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 6. novembra (TASR) - Začiatkom novembra možno na mnohých sídliskách s výškovými budovami po zotmení počuť pravidelné, kovovo znejúce cinkanie. Tento zvuk vydáva večernica pestrá, netopier, ktorý si tak obhajuje teritórium. "Krátko po zotmení vyletí z úkrytu, obletuje zvolený priestor a ozýva sa pomerne silným, rýchlym cinkaním. Tak dáva najavo ostatným samčekom, že priestor je obsadený a naopak pozýva doň samičky," hovorí Michal Noga z organizácie Saola – ochrana prírody.

Netopiere sú podľa jeho slov k ľuďom často bližšie, než si myslia. "Ľudské stavby využívajú ako úkryty, lovia v záhradách i popri verejnom osvetlení. Vzhľadom na ich nočný spôsob života ostávajú pred nami väčšinou utajené. Výnimkou je večernica pestrá. Samček tohto druhu si na prelome októbra a novembra obhajuje svoje teritórium, ktorým bývajú skalné steny, ale čoraz častejšie i výškové budovy v mestách," priblížil. Večernice pestré budú aktívne až do konca novembra. Keď teplota poklesne, uložia sa na zimný spánok.

Záujemcovia z okolia Bratislavy sa môžu zapojiť do niektorých z akcií, ktoré organizuje Saola – ochrana prírody a netopiere pozorovať. "Vďaka podpore Bratislavského samosprávneho kraja a Nadácie EPH tento rok ešte stihneme vyčistiť podkrovie od netopierieho guána a vyvesíme 30 netopierích búdok, ktoré vyrobili deti zo základných škôl v Kuchyni, Sološnici a ZŠ Narnia. Dokončujeme tiež uzatváranie zimovísk a v Malých Karpatoch vyznačíme chodníky a miesta, z ktorých je možné bez rušenia pozorovať netopiere," zhrnul Noga.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.