NHL: Islanders nestačili na Dallas, Halák inkasoval 5 gólov

Brankár New York Islanders Jaroslav Halák v akcii. Foto: TASR/AP

New York 11. novembra (TASR) - Hokejisti New Yorku Islanders prehrali v noci na sobotu v zámorskej NHL na ľade Dallasu hladko 0:5. Celý zápas odchytal v bránke hostí Slovák Jaroslav Halák, ktorý inkasoval päť gólov z 29 striel. Jeho náprotivok Ben Bishop bol prakticky bez práce, k čistému kontu mu stačilo kryť 14 súperových striel.

Islanders utrpeli najtrpkejšiu prehru v sezóne. "Bol to z našej strany otrasný zápas, od úvodného buly až po samotný záver. Hrali sme zle, či už v presilovke, alebo v oslabení. Podali sme neakceptovateľný výkon, takto nemôžeme hrať. Bol to jednoducho príšerný zápas," hneval sa obranca "ostrovanov" Johnny Boychuk. Dvoma gólmi a jednou asistenciou sa pod triumf Dallasu podpísal John Klingberg, ďalší bek Esa Lindell si pripísal dva body (1+1). Skóre v jednostrannom stretnutí zavŕšil v 36. minúte Jason Spezza, ktorý tak ukončil 16-zápasové strelecké suchoty trvajúce od 6. apríla. Ruský krídelník Alexander Radulov dosiahol métu 100 asistencií v NHL, Bishop vychytal prvý shutout od 7. februára i v drese Stars a jubilejný 20. v profiligovej kariére.

V ďalšom nočnom súboji Boston s kapitánom Zdenom Chárom podľahol domácemu Torontu 2:3 po predĺžení. Dlho to vyzeralo, že Maple Leafs vyjdu zo súboja bodovo naprázdno, lenže James van Riemsdyk minútu pred koncom riadneho času vyrovnal počas power play svojím druhým gólom v zápase na 2:2 a v predĺžení rozhodol o triumfe kanadského klubu veterán Patrick Marleau. "Je pre nás trochu sklamaním, že sme si nechali streliť gól v závere tretej tretiny, no súperovi vyšla pekná akcia. Mali na ľade extra korčuliara, našli ho voľného a skórovali. V predĺžení sme mali niekoľko šancí, ale potom sme stratili puk, domáci sa dostali do prečíslenia a opäť to dobre vyriešili," zhodnotil zápas pre nhl.com Chára, ktorý strávil na ľade takmer 24 minút, zapísal si mínusku a štyri trestné minúty. Skúsený slovenský obranca sa prezentoval aj tromi bodyčekmi. Toronto uspelo aj bez svojho ofenzívneho lídra Austona Matthewsa, ktorý vynechal už druhý zápas pre zranenie v hornej časti tela.

Nováčik z Las Vegas pokračuje v nečakane výborných výkonoch, tentoraz zdolal doma v takisto dobrej forme hrajúci Winnipeg jednoznačne 5:2. Golden Knights si predĺžili víťaznú sériu v T-Mobile Aréne na šesť zápasov, zároveň dosiahli desiatu výhru už v 16. dueli premiérovej sezóny, čo dokázali len ako tretí nováčik v histórii NHL. Montrealu s Torontom sa to podarilo ešte pred 100 rokmi v historicky prvom ročníku. Dva góly, vrátane rozdielového, strelil za Vegas Švéd William Karlsson. Winnipeg ukončil sériu stretnutí so ziskom minimálne jedného bodu, zastavila sa na čísle osem. Do zostavy Jets sa opäť nezmestil slovenský útočník Marko Daňo.

V prvom z dvojice zápasov v Štokholme Ottawa vyhrala nad Coloradom 4:3 po predĺžení. Bol to prvý súťažný duel mimo Severnej Ameriky od roku 2011 a v hľadisku Ericsson Globe arény ho sledovalo viac než 13.000 divákov. Senators mali jasnú streleckú prevahu (32:19), no často stroskotávali na skvelom Semjonovi Varlamovovi. Mark Stone ho však prekonal dvakrát, pričom druhým gólom rozhodol po 59 sekundách predĺženia o víťazstve tímu z kanadskej metropoly 4:3. Útočník Matt Duchene pri debute v drese Ottawy proti bývalým spoluhráčom nebodoval. Úvodné buly vhodil legendárny švédsky center Peter Forsberg.

Washington si poradil s Pittsburghom 4:1 aj vďaka svojmu brankárovi Bradenovi Holtbymu, ktorý zneškodnil 27 súperových striel a vychytal 200. víťazstvo v NHL už vo svojom 319. zápase kariéry. V profilige sa to rýchlejšie podarilo len slávnemu Kenovi Drydenovi.

Florida uspela v Buffale 4:1 a ukončila sériu prehier, ktorá trvala päť duelov. Brankár Panthers Roberto Luongo sa osamostatnil na štvrtom mieste historického rebríčka so 455 triumfami.

NHL - sumáre:

COLORADO AVALANCHE - OTTAWA SENATORS 3:4 pp (1:2, 1:1, 1:0 - 0:1)
Góly:
9. Jakupov (Kerfoot, Wilson), 30. Kerfoot (Comeau, Girard), 53. MacKinnon (Rantanen, Landeskog) – 9. Claesson (Hoffman, E. Karlsson), 16. Stone (Oduya, Wideman), 34. DiDomenico (Phaneuf, Pyatt), 61. Stone (Brassard, E. Karlsson). Brankári: Varlamov - Anderson, strely na bránku: 19:32, 13.396 divákov, hralo sa v Ericsson Globe aréne v Štokholme.

BUFFALO SABRES - FLORIDA PANTHERS 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
Góly:
14. Okposo (Antipin, Kane) – 27. Dadonov (Barkov, Huberdeau), 44. McCoshen (Huberdeau, Dadonov), 59. Barkov (Huberdeau, Sceviour), 59. Trocheck (Ekblad). Brankári: Lehner - Luongo, strely na bránku: 25:31, 17.812 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - CAROLINA HURRICANES 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Góly:
6. Dubinsky (Motte, Hännikäinen) – 24. Staal (Hanifin, Teräväinen), 50. Staal (Teräväinen, Aho), 60. McGinn (Williams, Ryan). Brankári: Bobrovskij - Ward, strely na bránku: 26:29, 16.049 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - BOSTON BRUINS 3:2 pp (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
Góly:
40. van Riemsdyk (Kadri, Rielly), 59. van Riemsdyk (Marner, Zajcev), 62. Marleau (Gardiner, Marner) – 36. Bergeron (Marchand, Krug), 55. Pastrňák (Szwarz, Bjork). Brankári: Andersen - Chudobin, strely na bránku: 33:35, 19.381 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - PITTSBURGH PENGUINS 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Góly:
15. Carlson (Kuznecov, Ovečkin), 39. Oshie (Carlson, Eller), 54. Stephenson (Bäckström, Chorney), 58. Vrána – 29. Kessel (Rust, Malkin). Brankári: Holtby - Murray, strely na bránku: 31:28, 18.506 divákov.

DALLAS STARS - NEW YORK ISLANDERS 5:0 (3:0, 2:0, 0:0)
Góly:
2. Klingberg (Benn, Seguin), 15. G. Smith (Radulov, Klingberg), 17. Lindell (Klingberg, Hanzal), 28. Janmark, 36. Spezza (Lindell, Hamhuis). Brankári: Bishop - HALÁK, strely na bránku: 29:14, 18.342 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - WINNIPEG JETS 5:2 (2:1, 3:1, 0:0)
Góly:
7. Sbisa (Perron, Nosek), 16. Perron (Engelland, Haula), 33. W. Karlsson (Engelland, R. Smith), 37. Neal, 38. W. Karlsson (R. Smith, Sbisa) – 16. Lowry (Kulikov, Tanev), 34. Laine (Byfuglien, Scheifele). Brankári: Lagace - Hellebuyck (41. Mason), strely na bránku: 27:29, 18.110 divákov.

Slováci v akcii:

Zdeno Chára (Boston) 23:56 0 0 0 -1 0 4
Jaroslav Halák (NY Islanders) 60:00 5/29 82,8
________________________________________
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/