V Bratislavskej a Spišskej diecéze sa skončil rok sv. Martina

Ilustračné foto. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 13. novembra (TASR) – V Bratislavskej arcidiecéze a Spišskej diecéze sa cez víkend (11.-12.11.) skončil rok sv. Martina, ktorým si veriaci na Slovensku pripomenuli 1700. výročie narodenia svätého Martina z Tours. Práve táto osobnosť z cirkevných dejín je patrónom Bratislavskej arcidiecézy. Pri tejto príležitosti bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský adresoval veriacim pastiersky list.

V liste pripomenul podobenstvo o desiatich pannách. "Pán Ježiš vo svojom rozprávaní využil všetkým vtedy známe skutočnosti svadobných zvyklostí a obradov. Patrilo k nim aj čakanie na ženícha, ktorý prichádzal do domu nevesty, aby si ju po uzavretí manželstva odviedol do svojho príbytku. Spoločenstvo cirkvi je v podobenstve reprezentované desiatimi pannami, ktoré sú ďalej charakterizované a rozlíšené na päť nerozumných a päť múdrych," priblížil v liste arcibiskup. Zdôraznil, že v cirkvi sú prítomné nielen dobré, ale aj zlé skutky.

Ako prvé sú v podobenstve spomenuté nerozumné panny. "Predstavujú kresťanov, ktorí sú v ohrození. Nerozumné panny reprezentujú tých ľudí, ktorí sú duchovne omámení a správajú sa ako samoľúbi a pochabí chlapci a dievčatá, ktorí nemajú nič iné na mysli len svoje oblečenie, tetovanie, vonkajší výzor a zabúdajú na to, čo je podstatné. Sú upriamení na to, čo je pominuteľné, zanedbávajú skutočné hodnoty, nemyslia na to, čo je trváce," povedal Zvolenský. Na druhej strane je päť múdrych panien, ktoré sú obrazom kresťanov, ktorí sa nenechajú zviesť povrchnými príjemnosťami a uchovávajú si pozornosť voči tomu, čo je v živote dôležité. Arcibiskup v pastierskom liste uviedol, že je najdôležitejšie zomrieť v Božej milosti.

Sulpicius Severus, autor životopisu patróna bratislavskej arcidiecézy, ho charakterizoval týmito slovami: "Aj keď čítal alebo pracoval, jeho duch zotrvával stále v modlitbe. V jeho ústach nebolo nič iné iba Kristus, v jeho srdci sídlila len dobrota, pokoj a milosrdenstvo." Tieto slová podľa Zvolenského pripomínajú duchovnú silu svätého Martina.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.