Analytici: Rast ekonomiky má pokračovať vďaka domácemu dopytu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 14. novembra (TASR) - Rast slovenskej ekonomiky by mal v najbližšom období pokračovať dobrým tempom. Očakávajú to bankoví analytici, podľa ktorých by mal byť motorom rastu najmä domáci dopyt. Slovenskú ekonomiku by však malo podporovať aj pokračujúce oživenie európskych ekonomík, ktoré prispieva k posilneniu slovenského exportu.

Podľa najnovších údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR slovenská ekonomika ku koncu 3. kvartálu medziročne vzrástla o 3,3 %. Hoci sa oproti predchádzajúcemu obdobiu rast mierne spomalil, analytici sú optimistickí a nemenia svoje očakávania. Predpokladajú, že rast hrubého domáceho produktu (HDP) by mohol dosiahnuť okolo 3,3 % až 4 % v tomto roku. "Rast slovenskej ekonomiky by mal pokračovať dobrým tempom. V štruktúre by si mal kľúčovú pozíciu udržať domáci dopyt, najmä spotreba domácností," skonštatovala analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Dobré tempo rastu podľa nej naznačujú viaceré mesačné ukazovatele. "Čisté vývozy by mohli celkovo pozitívne prispieť k tohtoročnému rastu HDP, avšak silnú pozíciu domácej spotreby neprekonajú. V roku 2017 sa očakáva opäť pozitívny príspevok investícií k rastu HDP s postupným nábehom využívania nových EÚ fondov. Výhľad je pomerne priaznivý aj pre súkromné investície," očakáva Muchová.

Spotreba domácností rástla najmä vďaka pozitívnemu vývoju na trhu práce. "Spotreba domácností benefitovala zo silného trhu práce s mierou nezamestnanosti na historických minimách pri svižnom raste reálnych miezd a spotrebiteľskej dôvere na dekádnych maximách," doplnil analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Plusom bolo podľa neho aj pretrvávajúce prostredie nízkych úrokových sadzieb pri uvoľnených úverových štandardoch a len pri miernej inflácii.

Slovenskú ekonomiku v raste podporuje aj oživenie európskych ekonomík. "To by malo nahor ťahať aj slovenské exporty. Postupne by však žezlo ťahúňa slovenskej ekonomiky mali preberať fixné investície, ťahané najmä silnejúcimi súkromnými investíciami predovšetkým v automobilovom sektore," priblížil analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák. Pokračujúce oživenie investícií očakáva aj v ďalších sektoroch ekonomiky. "Stavebné povolenia z minulého roka napríklad naznačujú blížiaci sa pomerne silný rast sektora nehnuteľností, a to nielen rezidenčných. Silnejúci domáci dopyt dočasne zvyšuje nároky na dovozy a bude tak držať čistý príspevok zahraničia stále v mínuse," priblížil Koršňák.

Pre slovenskú ekonomiku je dobrou správou aj vývoj vo svete. "Svetová ekonomika rastie najrýchlejším tempom za ostatných sedem rokov a tempo rastu ekonomiky eurozóny dosahuje dekádne maximum. To značí, že aj slovenská ekonomika by mohla ešte viac stlačiť rastový pedál smerom k 4 % pri predpokladanom ďalšom raste investícií v súvislosti s výstavbou novej automobilky, vplyvom predpokladaného zrýchlenia čerpania eurofondov, ako aj akcelerácie budovania dopravnej infraštruktúry, pričom predpokladáme, že aj súkromný dopyt bude takisto rásť," predpokladá Pánis.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.