Saudi Aramco plánuje do 10 rokov investovať takmer 300 mld. dolárov

Foto: TASR

Abú Zabí 13. novembra (TASR) - Saudskoarabská ropná spoločnosť Saudi Aramco plánuje v najbližších 10 rokoch investovať do projektov ťažby ropy a plynu takmer 300 miliárd USD (257,42 miliardy eur). Uviedol to v pondelok šéf spoločnosti Amín Násir.

Ako povedal na energetickej konferencii ADIPEC v Abú Zabí, investície by sa mali týkať "rôznych projektov na pevnine aj mimo nej a spoločných projektov v rámci Saudskej Arábie, ako aj v zahraničí". Zároveň dodal, že očakáva skoré rozhodnutie, čo sa týka výberu zahraničnej burzy, na ktorej by Saudi Aramco mala kótovať svoje akcie.

Spoločnosť minulý mesiac potvrdila, že jej vstup na burzu by sa mal uskutočniť v priebehu budúceho roka. Uvedenie akcií spoločnosti na burzu je považované za základ ambicióznych plánov známych ako Vízia 2030, ktoré Saudská Arábia predstavila minulý rok a ktoré by mali krajine pomôcť diverzifikovať ekonomiku a zbaviť ju tak vysokej závislosti od vývozu ropy.

O kótovanie akcií ropného gigantu Saudi Aramco na burze vo svojej krajine už prejavilo záujem viacero politikov. Medzi nimi aj americký prezident Donald Trump. Začiatkom novembra uviedol, že "by veľmi ocenil, ak by sa spoločnosť rozhodla uskutočniť primárnu ponuku svojich akcií na burze v New Yorku". Neskôr sa podobne v prospech burzy v Londýne vyjadrila britská premiérka Theresa Mayová a záujem dali najavo aj Japonci a Číňania.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.