Airbus získal v Dubaji rekordný kontrakt na 430 lietadiel

Airbus 330-300,ilustračné foto Foto: TASR/AP

Dubaj 15. novembra (TASR) - Európsky výrobca lietadiel Airbus oznámil uzatvorenie najväčšieho kontraktu na dodávku dopravných lietadiel vo svojej histórii v hodnote takmer 50 miliárd USD.

Spoločnosť na leteckej výstave v Dubaji oznámila, že americká investičná spoločnosť Indigo Partners kúpi od Airbusu 430 lietadiel v hodnote 49,6 miliardy USD (42,23 miliardy eur). Objednávka zahrňuje 273 lietadiel A320neo a 157 A321neo. Nové airbusy využijú štyri aerolínie, americká nízkonákladová spoločnosť Frontier Airlines patriaca práve firme Indigo Partners, ako aj mexická Volaris, čílska JetSmart a maďarská Wizz Air.

Rekordný kontrakt tak posúva Airbus pred konkurenčný americký Boeing, za ktorým v Dubaji európsky výrobca s objednávkami zaostával. Navyše to znamená úspešné zavŕšenie kariéry pre šéfa predaja vo firme Airbus Johna Leahyho, ktorý sa po dlhých rokoch v leteckom priemysle rozhodol odísť do dôchodku.

Jedno lietadlo A320neo vychádza na základe katalógovej ceny na 108,4 milióna USD, jeden stroj A321neo na 127 miliónov USD. Výrobcovia však pri veľkých objednávkach zvyknú cenu znížiť.

Najnovší kontrakt vysoko prekonáva predchádzajúcu rekordnú objednávku pre Airbus z augusta 2015. V tom období sa Airbus dohodol na predaji 250 A320neo indickej nízkonákladovej spoločnosti IndiGo. Hodnota kontraktu pri katalógových cenách dosiahla 26 miliárd USD.

V rámci leteckej výstavy v Dubaji bola do kontraktu pre Airbus významnejšou dohodou tá, ktorú v nedeľu (12.11.) uzatvorili Boeing a spoločnosť Emirates zo Spojených arabských emirátov. Kontrakt zahrňoval nákup 40 lietadiel 787-10 Dreamliner v hodnote 15,1 miliardy USD.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.