Izrael ponúkol pomoc obetiam zemetrasenia v Iráne, Teherán ju odmietol

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Jeruzalem/Teherán 15. novembra (TASR) - Izrael ponúkol Iránu lekársku pomoc pre obete silného zemetrasenia, ktoré koncom minulého týždňa zasiahlo iránsko-iracké pohraničie a vyžiadalo si vyše 500 obetí na životoch, 7460 zranených a veľké materiálne škody. Teherán však pomoc Izraela odmietol.

Ako v stredu na svojej stránke informoval izraelský denník Haarec, izraelský premiér Benjamin Netanjahu nariadil príslušným izraelským úradom, aby Červenému krížu ponúkli pre obete tohto silného zemetrasenia lekársku pomoc. Izrael a Irán sa pritom navzájom považujú za úhlavných nepriateľov.

Ponuku svojej krajiny Netanjahu zverejnil v prejave k účastníkom konferencie židovských federácií Severnej Ameriky, ktorá sa koná v kalifornskom Los Angeles. Prejav tam zaznel prostredníctvom telemosta s Izraelom.

Netanjahu vo svojom príhovore pripomenul, že už mnohokrát zdôrazňoval, že "nemáme spor s iránskym ľudom. Nás konflikt sa týka výlučne tyranského režimu, ktorý Iráncov drží ako rukojemníkov a vyhráža sa nám zničením. Ale náš zmysel pre ľudskosť je silnejší než ich nenávisť".

Podľa izraelských médií bol Medzinárodný výbor Červeného kríža nútený neprijať Netanjahuovu ponuku vzhľadom na to, že iránske úrady odmietli akýkoľvek kontakt s Izraelom.

Izrael a Irán sú dlhoročnými nepriateľmi. Izraelskí lídri opakovane odsudzujú zámery iránskeho vedenia na zvyšovanie vplyvu Teheránu v regióne - najmä v Sýrii a Libanone, ktoré bezprostredne susedia so židovským štátom. Izrael ostro kritizuje aj ambície Iránu v oblasti využívania jadrovej energie na vojenské účely.

Americká geologická služba (USGS) stanovila magnitúdu zemetrasenia, ktoré zasiahlo iránsko-iracké pohraničie v nedeľu večer (SEČ), na 7,3. Miesto jeho vzniku sa nachádzalo v hĺbke 23,2 kilometra, zhruba 32 kilometrov južne od irackého mesta Halabdža. Miesto je vzdialené približne 200 kilometrov severovýchodne od Bagdadu a 400 kilometrov západne od Teheránu.

V postihnutých regiónoch Iránu bolo zničených viac ako 12.000 domov a zranenia utrpeli tisícky ľudí. V súvislosti s ničivými následkami zemetrasenia, ktoré postihlo 14 z 31 iránskych provincií, vyhlásili úrady utorok za deň štátneho smútku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.