Budú budúcoročné ZOH v Pjongčangu bez Rusov? Rozhodne sa v decembri

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Soul 16. novembra (TASR) - Svetová antidopingová agentúra (WADA) sa rozhodla nespolupracovať s ruskou antidopingovou organizáciou RUSADA. Toto rozhodnutie môže mať za následok zákaz štartu ruským športovcom na ZOH v Pjongčangu.

Rada nadácie WADA schválila na svojom stretnutí v Soule odporúčanie výboru pre preskúmanie dodržiavania pravidiel (CRC), že nebude spolupracovať s Rusmi. CRC uznala, že RUSADA je stále "nekompatibilná" s medzinárodným antidopingovým kódexom. Rozhodnutie 38-člennej rady najvyššieho rozhodovacieho orgánu WADA pravdepodobne prinúti Medzinárodný olympijský výbor (MOV), aby zakázal ruským športovcom štartovať na zimných hrách v Pjongčangu v roku 2018. MOV má o tom rozhodnúť na budúci mesiac na zasadnutí výkonnej rady v Lausanne. Všetky krajiny a športové federácie musia plniť kódexy WADA, aby mali nárok štartu na olympijských hrách.

WADA už predtým v novembri 2015 vyhlásila spoločnosť RUSADA za nevyhovujúcu po vyšetrovaní dopingových obvinení v Rusku. Ruskí predstavitelia však odmietajú teóriu, podľa ktorej išlo o štátom riadený systém užívania zakázaných podporných látok. Podľa WADA však RUSADA nesplnila dve požiadavky, ktoré boli nariadené na obnovenie ruských antidopingových programov po vyšetrovaní. Jednou z podmienok bolo, že Rusko akceptuje zistenia správy, ktorá ukázala, že viac ako 1000 ruských športovcov bolo zapojených do rozsiahleho systematického dopingového programu počas piatich rokov. Ruský minister športu Pavel Kolobkov pripustil, že antidopingový systém v jeho krajine v minulosti zlyhal, ale poprel, že existuje štátom riadený systém dopingu.

Podľa Kolobkova nemajú obvinenia nič spoločné so súčasnou organizáciou RUSADA a sú vytvorené umelo z politických dôvodov. Šéf ruského olympijského výboru Alexander Žukov, vyhlásil, že spoločnosť RUSADA je teraz novou nezávislou organizáciou a zdôraznil, že za uplynulé dva roky pôsobí v súlade s kódexom WADA. Podľa neho sa ruskí športovci, ktorým nebolo dokázané užitie nepovolených látok, musia zúčastniť na nadchádzajúcich hrách zimnej olympiády.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.