Výbor OSN vyzval Mjanmarsko na udelenie občianstva Rohingom

Mladí Rohingovia v Bangladéši Foto: TASRAP

New York 17. novembra (TASR) - Výbor Valného zhromaždenia OSN pre ľudské práva vyzval mjanmarskú vládu, aby ukončila vojenské operácie voči moslimským Rohingom, zaistila ich návrat z Bangladéša a udelila im "plnohodnotné občianske práva".

Výzva je súčasťou rezolúcie, ktorú tento vplyvný výbor OSN schválil vo štvrtok. Dokument predložený Organizáciou islamskej spolupráce (OIC) podporilo 135 krajín, desať bolo proti a 26 sa zdržalo hlasovania, informovala v piatok agentúra AP.

Medzi štátmi, ktoré uznesenie nepodporili, boli aj Čína a Rusko. Text rezolúcie musí ešte definitívne odsúhlasiť plénum 193-členného Valného zhromaždenia OSN, k čomu by malo dôjsť v decembri.

Uznesenie okrem iného odsudzuje "neprimerané a neustávajúce používanie sily" voči Rohingom zo strany mjanmarských bezpečnostných zložiek. Vyjadruje tiež vážne znepokojenie nad správami z porušovania ľudských práv v mjanmarskom Jakchainskom štáte.

Dokument tiež apeluje na generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby vymenoval osobitného vyslanca pre Mjanmarsko.

Od konca augusta ušlo pred násilnosťami do susedného Bangladéša ušlo takmer 620.000 mjanmarských Rohingov. Mjanmarská armáda všetky obvinenia z útokov voči Rohingom a z ich vyháňania odmieta a tvrdí, že bojuje len voči teroristom.

Rohingovia žijú v Mjanmarsku už po niekoľko generácií, ale napriek tomu tam nemajú občianske práva ani štatút národnostnej menšiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.