Zimbabwianska armáda pokračuje v rokovaniach s Mugabem o jeho odchode

Ozbrojení zimbabwianski vojaci hliadkujú na ulici v Harare 15. novembra 2017. Foto: TASR/AP

Harare 17. novembra (TASR) - Zimbabwianska armáda v piatok oznámila, že pokračuje v rokovaniach s prezidentom Robertom Mugabem o ukončení jeho vlády. Výsledok zverejní čo najskôr. Zároveň pátra po Mugabeho najbližších spojencoch a jeho manželke Grace.

Ako informovala agentúra AP, armáda vo vyhlásení uviedla, že "dosiahla významný pokrok v operácií na odstránenie zločincov z okruhu prezidenta Mugabeho". Zatkla už niekoľko osôb, ďalšie sú na úteku. Tieto osoby "spáchali zločiny, ktoré spôsobovali sociálne a ekonomické utrpenie v Zimbabwe", tvrdí armáda. Ide o jej prvé verejné vyhlásenie od prevzatia moci v krajine pred dvoma dňami a umiestnení Mugabeho (93) do domáceho väzenia, poznamenala agentúra DPA.

Zimbabwianske štátne noviny zverejnili vo štvrtok nové fotografie Roberta Mugabeho zo stretnutia s armádnym veliteľom, generálom Constantinom Chiwengom, ktorý riadil v noci na stredu prevzatie moci v africkej krajine ozbrojenými silami.

V Zimbabwe pritom pokračujú rozhovory o riešení tamojšej politickej krízy a o pravdepodobnom konci Mugabeho takmer 40-ročnej vlády. Zúčastňuje sa na nich aj delegácia z Juhoafrickej republiky (JAR) a údajne tiež katolícka cirkev.

Mnohí analytici tvrdia, že armáda chce dosadiť za dočasného lídra bývalého viceprezidenta Emmersona Mnangagwu, ktorého Mugabe odvolal minulý týždeň.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.