M. Lajčák: Demokracia je krehká, má veľa nepriateľov a nie je zadarmo

Miroslav Lajčák Foto: FOTO TASR - Jakub Kotian

Bratislava 17. novembra (TASR) - Demokracia je krehká, má veľa nepriateľov a nie je zadarmo. Mladí považujú dnešok za samozrejmosť, nechce sa im študovať minulosť, čo pomáha nárastu extrémizmu. Upozornil na to slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) na sociálnej sieti rezortu diplomacie v súvislosti s dnešným výročím Nežnej revolúcie.

"Demokracia je predovšetkým o zodpovednosti za ochranu výdobytkov, ktoré sa nám podarilo dosiahnuť. Je o pripomínaní si, že je krehká a má veľa nepriateľov. Ale hlavne je o uvedomení si, v každej ďalšej generácii, že nie je zadarmo," píše Lajčák na profile rezortu zahraničia.

Demokracia je podľa jeho slov aj o dodržiavaní pravidiel, vyznávaní hodnôt a rešpekte voči právam vlastným i druhých. "Ak je niečo, v čom naozaj značne zaostávame, tak je to vzdelávanie nastupujúcich generácií, ktoré dnešok považujú za samozrejmosť, pretože sa im nechce študovať minulosť. Pomáhajú tak spoluvytvárať hrozbu jej zopakovania, čoho dôkazom je okrem iného nárast popularity extrémistických strán v Európe," zdôraznil.

Poukázal, že dnes si spolu s našimi susedmi pripomíname Nežnú revolúciu, Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý sa spája aj s Medzinárodným dňom študentstva. Odpor proti totalitnej moci počas druhej svetovej vojny si 17. novembra podľa Lajčáka pripomínajú študenti na celom svete. Rezort diplomacie pripomína, že komunizmus na desaťročia výrazne ovplyvnil obe krajiny, kedysi aj spoločnú Československú socialistickú republiku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.