HROZBA LAVÍN STÚPA: Na horách pribudlo 25 centimetrov snehu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Liptovský Hrádok 1. decembra (TASR) – Vo všetkých pohoriach v piatok prevláda zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Za posledných 24 hodín napadlo 25 centimetrov nového snehu, a to prevažne vo Fatrách a Nízkych Tatrách.

Podľa Marka Biskupiča zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) najviac snehu pribudlo v Nízkych Tatrách. „Juhozápadný vietor nafúkal množstvo snehu do žľabov a múld, prípadne do stredných polôh, kde je uložený na tvrdom podklade v podobe menej stabilných dosiek a vankúšov,“ vysvetlil pre TASR. Ich uvoľnenie je možné už pri malom dodatočnom zaťažení.

Prvý deň po snežení býva podľa Biskupiča kritický a očakávajú sa lavíny a splazy buď doskové, alebo z voľného prachového snehu.

V piatok bude počasie na horách ovplyvňovať výbežok vyššieho tlaku vzduchu. „V najvyšších polohách Tatier bolo dnes ráno jasno až polojasno,“ ozrejmil Biskupič a dodal, že nový sneh je vplyvom južného prúdenia prefúkaný na severnú stranu pohorí a uložený na tvrdom podklade. „Nízke teploty zapríčinia vytváranie menej stabilných kritických vrstvičiek hranato-zrnného snehu,“ uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.