ME v krose: Šamorín hlási rekord, na štarte 575 bežcov z 37 krajín

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Branislav Račko

Šamorín 1. decembra (TASR) - Dvadsiate štvrté majstrovstvá Európy v krose v Šamoríne budú rekordné – v počte účastníkov aj v počte krajín. Prihlásilo sa na ne 624 bežcov (vrátane 49 náhradníkov) z 37 členských krajín Európskej atletiky (EA), do súbojov o medaily by ich v športovom komplexe x-bionic®sphere malo v nedeľu 10. decembra 2017 vybehnúť 575.

Doterajší rekordný počet atlétov (525) i krajín (36) patril ME 2013 v Belehrade, takže šamorínsky šampionát ho prekonal o 50 pretekárov a jednu krajinu. Vtedy sa súťažilo v šiestich disciplínach, teraz v siedmich – pribudla štafeta. Aj bez 44 súťažiacich v tejto disciplíne by to však bol nový rekord 531 bežcov z 37 krajín.

Najpočetnejšie štartové pole sa predstaví v súťaži juniorov do 20 rokov – 111 bežcov (prihlásených aj 5 náhradníkov), junioriek pobeží 107 (6 náhradníčok), mužov do 23 rokov 86 (4 náhradníci), mužov 83 (5 náhradníkov), žien 80 (5 náhradníčok), žien do 23 rokov bude 64 (4 náhradníčky) a o tituly zabojuje aj 11 štvorčlenných štafiet (22 náhradníkov).

V tímovej súťaži bude najväčšia konkurencia v najmladšej vekovej kategórii. Predstaví sa po 20 družstiev juniorov i junioriek. V kategórii mužov i žien prihlásilo svoje tímy po 13 krajín, do súťaže mužov do 23 rokov sa zapojí 16 družstiev a najmenší počet ich bude medzi ženami do 23 rokov – len 11. V premiérovej súťaži miešaných štafiet uvidia diváci v Šamoríne 11 štvoríc, prihlásené sú Veľká Británia, Nemecko, Česko, Španielsko, Turecko, Dánsko, Francúzsko, Taliansko, Ukrajina, Švédsko a Slovensko.

Zo šiestich individuálnych súťaží budú obhajovať tituly spred roka z talianskeho mesta Chia traja šampióni – víťazi hlavných kategórií Turci Aras Kaya a Yasemine Canová plus junior Jakob Ingebrigtsen z Nórska. Štartuje aj vlani najlepšia juniorka Nemka Konstanze Klosterhalfenová, ale už v kategórii do 23 rokov, kde chýba vlaňajšia majsterka Európy Sofia Ennaouiová z Poľska. Chýba aj obhajca zlata v kategórii mužov do 23 rokov Belgičan Isaac Kimeli, ktorý však už mal bežať v súťaži mužov. Belgicko ho nenominovalo, pretože si jeho formu vyhodnotilo tak, že nemá šancu skončiť v prvej dvadsiatke. Informácie pochádzajú z tlačovej správy Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.