ECB: Počet malých a stredných podnikov s rastúcim ziskom sa zvyšuje

Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 2. decembra (TASR) - Počet menších firiem v eurozóne s rastúcim ziskom sa zvyšuje. Podľa prieskumu Európskej centrálnej banky (ECB) počet malých a stredne veľkých podnikov, ktorým zisk vzrástol, bol v krajinách s jednotnou menou prvýkrát od finančnej krízy vyšší, než počet firiem, ktorých zisk zaznamenal pokles.

Ako uviedol denník The Financial Times, prieskum ECB o finančných podmienkach malých a stredných podnikov za obdobie apríl až september, zverejnený tento týždeň ukázal, že prvýkrát od roku 2009, keď sa prieskum začal realizovať, viac firiem vykázalo rast zisku. Predtým prevažovali podniky s poklesom zisku.

Zvýšil sa aj podiel firiem s rastom tržieb. Navyše prvýkrát od začiatku vedenia príslušných údajov bol počet firiem s rastom tržieb vyšší než počet s klesajúcimi tržbami v každej z krajín eurozóny - vrátane Grécka.

Prieskum sa uskutočnil na vzorke vyše 11.000 malých a stredne veľkých podnikov, z ktorých väčšina má menej než 250 zamestnancov. V reakcii na výsledky prieskumu ECB uviedla, že to jasne poukazuje na úspešnosť jej balíka monetárnych stimulov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.