Seehofer odstúpi z kresla bavorského premiéra, nahradí ho Söder

Bavorský premiér Horst Seehofer. Foto: TASR/AP

Mníchov 4. decembra (TASR) - Horsta Seehofera, dlhodobého konzervatívneho spojenca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, nahradia v úrade premiéra juhonemeckej spolkovej krajiny Bavorsko začiatkom budúceho roka.

Jeho funkciu prevezme bavorský krajinský minister financií Markus Söder. Tlačovej agentúre DPA to povedali zdroje v pondelok, po víkendovom stretnutí najužšieho vedenia Kresťanskosociálnej únie (CSU).

Od septembrového volebného fiaska je Seehofer pod tlakom, aby sa vzdal aspoň jedného zo svojich politických postov: funkcie predsedu CSU, poslanca krajinského snemu, alebo predsedu bavorskej vlády.

CSU pôsobí len v Bavorsku, je však kľúčovým spojencom Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Merkelovej. Obe sesterské strany všeobecne spolupracujú a vytvárajú spoločný politický blok známy ako Únia CDU/CSU.

Politické boje vo vnútri CSU komplikujú Merkelovej snahu nájsť koaličného partnera po septembrových parlamentných voľbách, ktoré sa skončili nejednoznačne.

CSU je ideologicky v spore so stredoľavými sociálnymi demokratmi z SPD, s ktorými by Merkelová najradšej zostavila novú koaličnú vládu.

Seehofer zostane šéfom CSU, sesterskej strany CDU, ale menoval konkrétne Södera ako svojho nástupcu v kresle bavorského premiéra.

Väčšina delegátov na víkendovom stretnutí vedenia CSU v Mníchove hlasovala za to, aby Söder nahradil Seehofera na začiatku roka 2018, uviedli ešte zdroje pre DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.