Priemerná mzda v ČR vzrástla v 3. kvartáli o 6,8 %

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Praha 4. decembra (TASR) - Českej ekonomike sa darí, nezamestnanosť je rekordne nízka, čo sa tiež prejavuje na raste miezd.

V 3. štvrťroku 2017 dosiahla priemerná mzda v Česku 29.050 Kč (1138 eur). To bolo o 6,8 % viac než v rovnakom období vlani. Českí zamestnanci si výrazne polepšili aj po očistení o infláciu - reálne sa mzdy zvýšili o 4,2 %. Medián miezd predstavoval 25.181 Kč, uviedol Český štatistický úrad (ČSÚ).

"Zásadný podiel na zvyšovaní miezd má veľmi napätá situácia na trhu práce. Miera nezamestnanosti prehlbuje svoje minimá a počet voľných pracovných miest dosahuje historických maxím. Navyše ekonomika prudko rastie a dáva tým priestor pre ďalšie zvyšovanie odmien pre zamestnancov," komentoval čísla ČSÚ ekonóm Komerčnej banky Viktor Zeisel.

V porovnaní s 2. štvrťrokom tohto roka sa však medziročné tempo rastu miezd spomalilo, keď počas jari platy vyskočili až o 7,6 %.

"Stále platí, že rýchlejšie sa zvyšujú mzdy u podpriemerne platených profesií, čo dokazuje rýchlejší rast mediánovej mzdy, ktorá v 3. štvrťroku medziročne stúpla o 7,1 %. To však čiastočne súvisí s postupným zvyšovaním minimálnej mzdy," uviedol hlavný ekonóm ING Bank Jakub Seidler.

Podľa ekonómov je takýto prudký rast miezd dlhodobo neudržateľný, pretože je rýchlejší než zvyšovanie produktivity práce. "Zamestnávatelia musia znižovať svoju ziskovú maržu, aby si svojich zamestnancov udržali. Zatiaľ na to majú priestor, ale ten sa časom vyčerpá a rast miezd sa bude musieť prispôsobiť zvyšovaniu produktivity," upozornil Zeisel.

Vyššie mzdy sa pozitívne odrážajú na spotrebe domácností, a tým pádom aj na ekonomickom raste, ktorý patrí k najprudším v Európskej únii (EÚ). Zároveň však tento vývoj tlačí na zrýchlenie inflácie, pretože stúpajúci dopyt umožňuje podnikateľom zvyšovať ceny.

V októbri dosiahla inflácia 2,9 %, takže sa pohybuje vysoko nad 2-% cieľom Českej národnej banky (ČNB). Tá zrejme bude na tento vývoj v ďalších mesiacoch reagovať zvyšovaním úrokových sadzieb. Na druhej strane však aktuálne vývoj miezd zaostal za očakávaním trhu aj ČNB, ktorá počítala s ich zvýšením o 7,5 %.

(1 EUR = 25,524 CZK)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.