Vo voľbách v Katalánsku sa očakáva tesný výsledok a vysoká účasť

Na archívnej snímke Mariano Rajoy Foto: TASR/AP

Barcelona 20. decembra (TASR) - Štvrtkové predčasné parlamentné voľby v Katalánsku bude sprevádzať veľký záujem voličov -- očakáva sa až 80-percentná účasť -- a skončia sa zrejme veľmi tesným výsledkom. O hlasy katalánskych voličov sa uchádza sedem politických strán a koalícií.

Španielsky denník El País na základe sumarizácie výsledkov viacerých prieskumov verejnej mienky vypracoval model, ako by mohli dopadnúť voľby.

Dospel k záveru, že voľby by mohla vyhrať promadridská, unionistická strana Občania (Ciudadanos) s 23,3 percentami hlasov.

Na druhom mieste by mohli byť secesionisti z Republikánskej ľavice Katalánska (ERC) s 22,2 percentami.

Tretie miesto so 17,7 percentami by malo patriť zoskupeniu Spoločne pre Katalánsko (JxCat) zosadeného premiéra Carlesa Puigdemonta.

Socialisti (PSC), ktorí sú proti odtrhnutiu sa Katalánska, by mohli dostať 15,3 percenta hlasov.

Rozhodujúcou silou zostáva regionálny spojenec krajne ľavicovej strany Môžeme (Podemos) - koalícia Spoločne môžeme (CeC-Podem; používa sa aj skratka CatComú/Podem), ktorú je podľa prieskumov odhodlaných voliť deväť percent voličov a mohla by tak v katalánskom parlamente získať osem kresiel.

Podľa modelu El Paísu by radikálna Kandidátka ľudovej jednoty (CUP) mohla počítať s 6,2 percentami hlasov, nasledovaná v Španielsku vládnucou konzervatívnou Ľudovou stranou (PP), ktorá so ziskom 5,5 percenta skončila na poslednom mieste.

Pokiaľ ide o počet mandátov, zásluhou pomerne zložitého hlasovacieho systému by ERC mohla mať v parlamente 33 poslancov, Občania 31 či 32, JxCat 27 zástupcov, PSC zrejme 20 poslancov, CeC-Podem deväť mandátov, CUP by malo zastupovať osem poslancov a PP môže získať šesť mandátov.

Po započítaní hlasov odovzdaných obom hlavným táborom -- prívržencom a odporcom odštiepenia Katalánska -- by sa secesionisti mali podľa El Paísu priblížiť k získaniu absolútnej väčšiny, 68 kresiel v 135-miestnom parlamente, zatiaľ čo unionisti by mohli očakávať 56-63 mandátov.

Podľa pozorovateľov je jasné, že "žolíka" bude mať v ruke koalícia CeC-Podem, ktorá je síce proti nezávislosti Katalánska, ale svojich sympatizantov vyzvala, aby sa zúčastnili na kontroverznom referende z 1. októbra, pričom im však neodporučila, ako hlasovať.

Vo svojom predvolebnom programe sa CeC-Podem vyslovuje za nové referendum o ďalšom osude Katalánska, ale konanom so súhlasom Madridu. Želá si tiež, aby Katalánsko zostalo súčasťou Španielska, ktoré by sa malo transformovať na "plurinacionálny štát".

Katalánske strany sa v posledný deň kampane zamerali na nerozhodných

Španielsky premiér Mariano Rajoy podporil v utorok v kampani pred regionálnymi voľbami v Katalánsku svoju Ľudovú stranu (PP), pričom vyzdvihol nekompromisné zásahy svojej vlády proti katalánskym separatistom.

Práve v utorok sa skončila kampaň pred štvrtkovými predčasnými voľbami do katalánskeho regionálneho parlamentu.

Rajoy vypísal voľby po tom, čo odvolal katalánsku vládu zastávajúcu odtrhnutie od zvyšku Španielska a regionálni zákonodarcovia vyhlásili 27. októbra jednostrannú nezávislosť.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že kandidát Rajoyovej konzervatívnej PP na predsedu katalánskej regionálnej vlády Xavier García Albiol ide do volieb s minimálnou podporou. Mnoho konzervatívnych voličov totiž prešlo k strane Občania (Ciudadanos), vysvetlila v správe tlačová agentúra AP.

Rajoy nedávno zintenzívnil predvolebnú kampaň v Katalánsku, v prieskumoch totiž PP získala len okolo šesť percent hlasov.

Na podujatí v utorok, v posledný deň kampane, španielsky premiér povedal priaznivcom Ľudovej strany v Barcelone: "Odvolali sme (katalánsku) vládu, pretože spočívala na hromade nezákonností."

A dodal: "Tí, čo bránia demokraciu, ústavu a zákon, sú na dobrej strane dejín."

Aj ďalší stranícki lídri a politici urobili v utorok ešte posledné pokusy získať nerozhodnutých voličov v španielskom regióne Katalánsku. Prieskumy totiž naznačujú, že pôjde o tesný súboj medzi podporovateľmi odtrhnutia regiónu a ich politickými súpermi, ktorí chcú zostať súčasťou Španielska.

Podľa prieskumov vyše 20 percent z 5,5 milióna voličov Katalánska sa ešte nerozhodlo, komu dajú vo štvrtok 21. decembra svoj hlas.

Líderka strany Občania Inés Arrimadasová, favoritka medzi kandidátmi na regionálneho predsedu vlády, sa stavia proti nezávislosti Katalánska. Na zhromaždení uviedla, že ak vyhrá voľby, pochová snahy regiónu odtrhnúť sa od Španielska.

"Vo štvrtok sa prebudíme z tejto nočnej mory presadzovania nezávislosti,"
uviedla svojim podporovateľom 34-ročná právnička Arrimadasová.

Bývalý predseda regionálnej vlády Carles Puigdemont - zosadený separatistický líder, ktorý je v Bruseli a vyhýba sa tam španielskej spravodlivosti - sa zaviazal, že ak bude znovu zvolený, vráti sa do Katalánska. Voľby označil za zúčtovanie so španielskym konzervatívnym premiérom Rajoyom.

"Tentoraz nejde o to, kto vyhrá voľby - ide o to, či vyhrá krajina, alebo Rajoy," povedal Puigdemont vo videoprejave, ktoré vysielali naživo z belgického hlavného mesta politikovým priaznivcom vo vlasti.

Marta Rovirová, kandidátka číslo dva za Katalánsku republikánsku ľavicu (ERC), vyhlásila, že jej cieľom je vdýchnuť nový život snahám o odtrhnutie regiónu. ERC má v prieskumoch verejnej mienky približne rovnaké výsledky ako Občania (Ciudadanos) - nachádzajú sa na prvých priečkach rebríčka.

Zhromaždenie ERC sa konalo v barcelonskej štvrti, kde žije Oriol Junqueras, v súčasnosti uväznený stranícky líder. Tento bývalý podpredseda katalánskej vlády je vo väznici v Madride za predbežné obvinenia zo vzbury, keďže v októbri podporil jednostranné vyhlásenie nezávislosti Katalánska.

Prieskumy predpovedajú, že pôjde o tesný volebný zápas medzi Junquerasom, Puigdemontom a Arrimadasovou. A tiež to, že žiadne politické zoskupenie nezíska väčšinu v regionálnom parlamente.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.