KDH sa bude môcť pridať do pravicových koalícií, tvrdia SaS a OĽaNO

Na snímke predseda KDH Alojz Hlina. Foto: TASR Michal Svítok

Bratislava 20. decembra (TASR) - Mimoparlamentné hnutie KDH sa bude môcť pridať do pravicových koalícií v budúcoročných komunálnych voľbách. Tvrdia to opozičné strany SaS a OĽaNO, podľa ktorých nie je pravdou, že mienia vyčleniť kresťanských demokratov.

"Naopak, mienime postupovať podobne ako pri tohtoročných župných voľbách. Ako dva najsilnejšie opozičné subjekty vytvoríme najskôr jadro takejto koalície, ku ktorému sa na základe neskorších rokovaní budú môcť pripojiť ďalšie politické subjekty vrátane tých mimo parlamentu. Je to efektívny spôsob na dosiahnutie dobrej dohody, ktorý sa už osvedčil," uviedli lídri SaS a OĽaNO Richard Sulík a Igor Matovič. Obaja veria, že to povedie k úspechu pravicových kandidátov aj v komunálnych voľbách.

Predseda KDH Alojz Hlina v utorok (19.12.) povedal, že SaS a OĽaNO chcú ísť do komunálnych volieb iba vo dvojici. A ak sa na tom nič nezmení, KDH môže ísť samostatne, hoci si myslí, že strany by mali postupovať spoločne, ak chcú poraziť Smer-SD. "Hľadali sme možnosti, ako odpovedať verejnosti na otázku ako ďalej so spoluprácou v komunálnych voľbách. Žiaľbohu, nám bolo povedané, že strany, s ktorými sme spolupracovali vo voľbách do vyšších územných celkov, chcú na centrálnej úrovni v komunálnych voľbách spolupracovať iba v tandeme," povedal Hlina.

KDH bolo podľa neho pripravené na rokovania, ale toto rozhodnutie strán rešpektuje. Ak by sa do polovice januára nič nezmenilo, KDH sa zariadi. Hlina poukázal, že v krajských voľbách sa ukázala schopnosť strán poraziť Smer-SD, ak idú spoločne. "Ak sa niečo ukázalo funkčné vo voľbách do vyšších územných celkov, prečo v tom nepokračovať?" poznamenal Hlina. Dodal, že KDH si podľa neho môže na komunálne voľby trúfať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.