Počas vianočných sviatkov bude v televíziách aj slovenská klasika

Gulietta Masina vo filme Juraja Jakubiska Perinbaba Foto: Youtube

Bratislava 21. decembra (TASR) - Slovenský filmový ústav (SFÚ) zo svojho archívu poskytne k vianočným a novoročným sviatkom televíziám pôvodné filmy, ktoré tvoria slovenskú klasiku.

"Diváci na televíznych obrazovkách majú možnosť vidieť obľúbené filmy a rozprávky od Juraja Jakubiska, Martina Ťapáka, Martina Hollého, Miloslava Luthera, Štefana Uhra a ďalších slovenských tvorcov," informuje tlačová tajomníčka SFÚ Simona Nôtová.

Počas Štedrého dňa opäť uvidia film Perinbaba (1985) Juraja Jakubiska o víťazstve dobra nad zlom. Rozprávku o starenke, ktorá sa starala o sneh, a o Jakubovi, ktorý sa nebál smrti. V hlavnej úlohe s talianskou herečkou Giuliettou Masinou zachytáva odvekú túžbu človeka po šťastí, porozumení a láske odvysiela TV Markíza. Tá v rovnaký deň ponúkne aj filmový príbeh na motívy ľudových rozprávok Nebojsa (1989) od Juliusa Matulu o odvážnom putovaní smelého drevorubača Ondreja, ktorý na svojej ceste oslobodí zakliatu krajinu aj krásnu princeznú.

Uvedená TV počas vianočných sviatkov ponúkne i sériu slovenských rozprávok, ktoré vznikli v 80. rokoch minulého storočia v slovensko-nemeckej koprodukcii: Soľ nad zlato (1982) Martina Hollého, Kráľ Drozdia hlava (1984) Miloslava Luthera, Popolvár najväčší na svete (1982) Martina Ťapáka i jeho už vianočnú klasiku Pacho, hybský zbojník (1975), nasledovanejší film v slovenských televíziách zo zbierok SFÚ v minulom roku. Úsmevná zbojnícka feéria nakrútená podľa rovnomennej poviedky Petra Jaroša, čerpá z tradície ľudového humoru a je o neobyčajnom zbojníkovi, ktorý neznáša krivdy a aj napriek nedostatku fyzickej sily sa vďaka svojej šikovnosti a prešibanosti vyrovná s každou situáciou.

Na obrazovkách verejnoprávneho RTVS diváci uvidia štyri archívne filmy SFÚ. Jednotka uvedie veselohru Dáždnik Svätého Petra (1958) Frigyesa Bána z druhej polovice 19. storočia o histórii červeného dáždnika, ktorým podľa legendy ochránil svätý Peter osirelú sestru glogovského farára pred prudkým lejakom. Tiež historickú drámu Majster kat (1966) Paľa Bielika a hudobno-tanečný film Rodná zem (1953) Josefa Macha, oslavujúci ľudovo-umeleckú tvorivosť. Na Štedrý deň je na Dvojke pripravená dráma Očovské pastorále (1973) Jozefa Zachara o chlapskej cti a odvahe.

Do vianočného programu zaradila filmy z archívnych zbierok SFÚ aj regionálna televízia TV Raj. Divákom ponúkne satirickú komédiu Jána Lacka Statočný zlodej (1958) nakrútenú podľa divadelnej hry Ivana Stodolu Jožko Púčik a jeho kariéra. Film sa odohráva v Bratislave okolo roku 1930 a rozpráva príbeh úradníka dobročinného spolku Jožka Púčika, ktorého falošne obvinia zo sprenevery veľkej čiastky peňazí. Diváci tejto žilinskej televízie uvidia aj dvojdielny film Andreja Lettricha Červené víno (1976), adaptáciu rovnomenného románu Františka Hečka, tiež vojnovú drámu z obdobia Slovenského národného povstania V hodine dvanástej (1958) režisérov Jozefa Medveďa a Andreja Lettricha.

Na televíznych obrazovkách u našich západných susedov ponúkne televízia CS film štyri slovenské archívne tituly. Veselohru Paľa Bielika V piatok trinásteho... (1953), rozprávkové príbehy Galoše šťastia (1986) Juraja Herza, Pehavý Max a strašidlá (1987) Juraja Jakubiska i prelomové dielo československej novej vlny Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.