Panoráma elektrární v Jaslovských Bohuniciach sa viditeľne zmenila

Na archívnej snímke elektráreň Jaslovské Bohunice. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Jaslovské Bohunice 22. decembra (TASR) – Demolácia veží, ako súčasť vyraďovania jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, pokračuje. Prvá zo štyroch odstavených veží sa v priebehu dvoch mesiacov znížila zo 120 na 35 metrov. Ďalšie tri sú v rôznom štádiu pripravenosti.

Vežu začali rozoberať 2. októbra. "V novom roku sa v prvej veži zdemontuje žeriav a následne sa preloží do chladiacej veže č. 2. Prekládka je plánovaná v termíne od 10. do 15. januára 2018. Demolácia chladiacej veže č. 1 bude potom pokračovať prostredníctvom štandardnej pozemnej demolačnej techniky," informovala v piatok hovorkyňa Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s. Miriam Žiaková.

Chladiaca veža č. 2 má v súčasnosti už zdemontované všetky vnútorné časti a je v nej pripravená betónová pätka pre vežový žeriav. Na vybudovanie základovej pätky sa použilo približne 200 m3 betónu. S demoláciou druhej chladiacej veže by sa malo začať v druhej polovici januára. Chladiace veže č. 3 a 4 majú v súčasnosti zdemolovanú vnútornú časť.

Koláž 3 fotografií postupu demolácie chladiacej veže. Foto: Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s.

"Demolácia sa robí konvenčnou metódou, čiže postupným rozoberaním. Stavebný odpad nie je rádioaktívny a z pohľadu ochrany životného prostredia nie je nebezpečný," uviedla Žiaková. Cieľom je v čo najvyššej možnej miere odpad minimalizovať, respektíve recyklovať ho. "Z tohto dôvodu bude zdemolovaný betónový materiál spracovaný na drviacom zariadení a následne bude využitý ako spätný zásyp po demolácii. Terén bude upravený zeminou a zatrávnený," dodala hovorkyňa.

Odstavenie oboch blokov jadrovej elektrárne V1 bolo záväzkom Slovenska vyplývajúcim z predvstupových rokovaní o vstupe SR do EÚ a realizovať sa začalo v rokoch 2006 a 2008 na základe Uznesenia vlády SR č. 801/1999 zo 14. septembra 1999.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.