Storočnicu vzniku prvej ČSR oslávia aj francúzske inštitúcie v SR

Ilustračné foto. Foto: TASR/Martin Turanovič

Bratislava 19. januára (TASR) – K tohtoročným oslavám 100. výročia prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov sa pripojí aj Francúzsko. Veľvyslanectvo Francúzskej republiky (FR) v SR a Francúzsky inštitút v Bratislave v spolupráci s Misiou 100. výročia prvej svetovej vojny a slovenskými inštitúciami spúšťajú od 23. januára sériu podujatí, pripomínajúcu jeden z najvýznamnejších dejinných míľnikov, ktoré si v tomto roku Slovensko pripomína.

"Ústrednou myšlienkou týchto aktivít je pripomenúť aktívnu podporu Francúzska demokratickým, liberálnym ambíciám a nezávislosti slovenského a českého národa, ktorá pomohla ku vzniku Československej národnej rady v roku 1916 v Paríži, československej armády v júni 1918 v Darney vo Francúzsku, a napokon i ku vzniku samostatného Československa na základe mierových zmlúv po 1. svetovej vojne," informoval tlačový atašé francúzskeho veľvyslanectva Didier Rogasik. Poukázal v tejto súvislosti i na úlohu, ktorú v celom procese zohral generál M.R. Štefánik, významná osobnosť v histórii Slovenska i Francúzska.

Pripravované aktivity, ktoré ich iniciátori začnú realizovať od 23. januára, majú ambíciu osloviť širokú verejnosť. Jednou z prvých bude výzva na predkladanie pedagogických projektov s témou Aby sme mohli spoločne budovať, je dôležité pripomínať si. „V rámci tejto výzvy, ktorá je určená všetkým slovenským i francúzskym školám, odmeníme najlepšie iniciatívy týkajúce sa 100. výročia vzniku ČSR," uviedol Rogasik. V ten istý deň je pripravená v Múzeu mesta Bratislava prednáška týkajúca sa vzniku československých légií v 1. svetovej vojne. V priestoroch Francúzskeho inštitútu sa podvečer uskutoční i vernisáž výstavy, venovanej tejto téme.

Ďalšie podujatia a aktivity pri príležitosti 100. výročia vzniku medzivojnovej Československej republiky, ktoré bude organizovať, resp. na ktorých bude participovať francúzska strana, predstavia 23. januára zástupcovia veľvyslanectva FR i Misie 100. výročia 1. svetovej vojny. O týchto podujatiach bude od 23. januára informovať aj špeciálne rubrika, ktorú na svojom webe sprístupní Francúzske veľvyslanectvo v SR. Na stránke sprístupnia v elektronickej podobe aj dobové dokumenty, ktoré priblížia osobnosť a činnosť generála M. R. Štefánika.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.