Sme rodina chce limitovať zamestnávanie cudzincov mimo EÚ

Na snímke pohľad do rokovacej sály počas schôdze NRSR. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 19. januára (TASR) - Opozičné hnutie Sme rodina navrhuje limitovať počet cudzincov zamestnávaných cez agentúry dočasného zamestnávania. Do parlamentu predložili novelu Zákonníka práce. Národná rada SR by sa ňou mala zaoberať už na nadchádzajúcej schôdzi, ktorá začne 30. januára tohto roka.

Podľa hnutia počet cudzincov zo štátov mimo Európskej únie (EÚ) pracujúcich na Slovensku raketovo stúpa. Zvyšuje sa najmä počet Srbov či Ukrajincov. "Príliv lacnej pracovnej sily z krajín mimo EÚ sa začal výrazne zväčšovať po podpise investičnej zmluvy s Jaguárom, v ktorej sa vláda zaviazala urýchliť udeľovanie povolení na pobyt pre občanov zo štátov mimo EÚ," tvrdia poslanci.

Preto hnutie navrhuje zaviesť maximálnu 20-% hranicu počtu zahraničných pracovníkov, ktorí môžu byť zamestnávaní u zamestnávateľa prostredníctvom agentúr dočasného zamestnávania alebo inými zamestnávateľmi. "Vláda by mala okamžite obmedziť udeľovanie pracovných povolení pre ľudí z krajín, ktoré nie sú členmi EÚ tak, ako to robilo Rakúsko a Nemecká spolková republika, ktorí roky svoj pracovný trh ochraňovali aj pred občanmi Slovenskej republiky," dodali poslanci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.