Španielska prokuratúra žiada reaktiváciu eurozatykača na Puigdemonta

Madridom zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont odpovedá na otázky novinárov po príchode do Kodane v pondelok 22. januára 2018. Puigdemont pricestoval v pondelok z Bruselu do dánskej Kodane, kde sa popoludní zúčastní na kolokviu venovanom Katalánsku. O Puigdemontovom odlete informovali belgická televízia RTL i španielsky denník El País. Okrem účasti na kolokviu "Katalánsko a Európa na križovatke demokracie" dostal Puigdemont pozvanie na stretnutie s poslancami dánskeho parlamentu. Adresovala mu ho faerská Republikánska strana (Tjódveldi), ktorá sa usiluje o nezávislosť Faerských ostrovov - súostrovia v severnej časti Atlantického oceánu. Foto: TASR/AP

Kodaň 22. januára (TASR) - Španielska prokuratúra požiadala v pondelok sudcu povereného vyšetrovaním prípadu zosadeného katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta, aby obnovil platnosť európskeho zatykača voči tejto osobe.

Podľa agentúry AP zatiaľ nie je jasné, či sudca španielskeho najvyššieho súdu Pablo Llarena žiadosti prokuratúry vyhovie a európsky zatykač na Puigdemonta reaktivuje.

Práve Llarena v decembri 2017 stiahol európsky zatykač na Puigdemonta a jeho štyroch blízkych spolupracovníkov, ktorí pred súdnym vyšetrovaním v Španielsku ušli do Belgicka.

Toto svoje rozhodnutie Llarena zdôvodnil tým, že katalánski politici prejavili vôľu vrátiť sa do Španielska, kde kandidovali v decembrových predčasných voľbách a boli v nich zvolení za poslancov regionálneho parlamentu.

Španielske médiá však zrušenie eurozatykačov označili za účelové. Podľa nich tento krok španielskej justície súvisel s tým, že belgický právny poriadok nepozná termín "vzbura", takže Belgicko by katalánskych politikov mohlo vydať len na základe španielskeho obvinenia zo sprenevery verejných financií. V takom prípade by ich potom španielske súdy nemohli súdiť za vzburu, ale len za spreneveru, ktorej sa katalánski politici dopustili, keď 1. októbra 2017 usporiadali referendum o nezávislosti Katalánska.

Llarena v decembri ponechal v platnosti španielsky zatykač uvalený na päticu politikov na základe obvinenia zo vzbury a podnecovania vzbury, takže po príchode do Španielska im stále hrozí zatknutie.

V nadväznosti na spomínané zrušenie európskeho zatykača potom belgická justícia zrušila predbežné opatrenia voči týmto piatim Kataláncom, ktorí tak mohli voľne cestovať.

Puigdemont pricestoval v pondelok ráno z Bruselu do Kodane, a to aj napriek varovaniam španielskej prokuratúry, že sa bude snažiť o jeho zadržanie. Ide o Puigdemontovu prvú cestu mimo Belgicka od 30. októbra 2017, keď sa tam uchýlil do dobrovoľného exilu.

V dánskej Kodani sa Puigdemont v pondelok na pôde tamojšej univerzity zúčastní na kolokviu o úlohe Katalánska v Európe. V utorok má na programe stretnutie s poslancami dánskeho parlamentu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.