Pracovníci UNRWA v pásme Gazy protestujú proti zníženiu príspevkov USA

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Gaza 29. januára (TASR) - Približne 13.000 zamestnancov Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) v pásme Gazy vstúpilo v pondelok do jednodňového štrajku na protest proti rozhodnutiu amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastaviť platby vo výške desiatok miliónov dolárov pre UNRWA.

Generálny tajomník odborov zamestnancov UNRWA Júsif Hamdún sa podľa agentúry DPA pred novinármi vyjadril, že cieľom štrajku je primať iné darcovské štáty, aby vyvinuli tlak na USA a dosiahli zrušenie rozhodnutia o zastavení financovania UNRWA.

Spojené štáty začiatkom januára oznámili, že pre UNRWA v tomto roku poskytnú pomoc vo výške 60 miliónov dolárov. Vyplatenie ďalších 65 miliónov dolárov je zmrazené a bude podliehať "ďalšiemu zvažovaniu".

USA hlavným darcom pre UNRWA, ktorá poskytuje pomoc Palestínčanom žijúcim v Jordánsku, Libanone, Sýrii, Predjordánsku a v pásme Gazy. Zameriava sa pritom na podporu vzdelávania a sociálne služby.

UNRWA sa v pásme Gazy stará o prevádzku 267 škôl a 21 zdravotných stredísk.

Medzitým úrady pásma Gazy oznámili, že pre nedostatok paliva pre generátor používaný v prípade výpadku dodávok elektrickej energie museli zavrieť nemocnicu v meste Bajt Hanún, ktorá poskytovala služby pre 60.000 obyvateľov regiónu.

Diplomatické zdroje OSN pred časom varovali, že ak by USA svoju pomoc pre UNRWA ukončili, mohlo by to viesť k humanitárnej kríze, a to najmä v pásme Gazy, kde je väčšina obyvateľstva odkázaná na pomoc UNRWA.

Pásmo Gazy tvorí úzky pruh územia na pobreží Stredozemného mora ležiaci severovýchodne od Sinajského polostrova. Región utrpel veľké hospodárske straty a škody na infraštruktúre v dôsledku nedávnych troch ozbrojených konfliktov s Izraelom a blokády zo strany židovského štátu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.