Rezort dopravy: Zanedbané či opustené územia je možné revitalizovať

Na archívnej snímke minister dopravy Árpád Érsek Foto: TASR - Marko Erd

Bratislava 29. januára (TASR) – Zanedbané či opustené územia, tzv. brownfieldy, je možné revitalizovať a umiestňovať na nich funkcie, ktoré by si inak vyžadovali ďalší záber pôdy a zbytočné rozširovanie zastavaného územia. TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR s tým, že Koncepcia rozvoja miest v SR do roku 2030 obsahuje v opatreniach k štrukturálnym zmenám vo fungovaní miest aj takéto územia.

Patria medzi ne podľa rezortu bývalé priemyselné zóny, nevyužívané a zdevastované komerčné a iné objekty a pozemky v urbanizovanom území či poľnohospodárske objekty alebo plochy v minulosti využívané na vojenské účely.

"Dôvod, prečo sa koncepcia mestského rozvoja venuje brownfieldom, je nie len to, že svojou existenciou zhoršujú kvalitu mestského prostredia, ale aj to, že svojím umiestnením sú predurčené na opätovné využitie," ozrejmil rezort a doplnil, že ich vnímanie ako územnej rezervy je nespochybniteľné.

Podľa neho je však dôležité, aby sa zapojili do okolitej štruktúry, boli dobre prijaté a plnili aj všetky nové funkcie, nie iba poslúžili na uspokojenie momentálne zaujímavého komerčného cieľa.

Ministerstvo uviedlo, že v koncepcii je úloha analyzovať prekážky v zhodnocovaní týchto území v intraviláne miest a navrhnúť podporné opatrenia. "Jednou z prekážok sú zložité, neprehľadné a často až neriešiteľné vlastnícke vzťahy," konštatovalo ministerstvo.

Rezort dopravy komunikuje s ministerstvami hospodárstva a životného prostredia, ktoré sa brownfieldom v určitom rozsahu venovali. "Hľadáme spracované vedecké práce a v najbližšom čase dotazníkom oslovíme samosprávne kraje a mestá," priblížil.

V lokalitách, ktoré sa ukážu ako najproblematickejšie, najďalej v poznaní alebo najodhodlanejšie tento problém riešiť, uskutočníme ďalšie prieskumy, plánuje ministerstvo. "Výsledkom bude návrh podporných opatrení na zlepšenie stavu. Toto všetko by sa malo podariť do polovice budúceho roka," uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.