Buďte opatrní: Po výdatnom snežení hrozí stúpajúce lavínové riziko

Ilustračná snímka Foto: Ilustračné foto: TASR/Ľuboš Pitoňák

Vysoké Tatry 3. februára (TASR) - Horská záchranná služba (HZS) upozorňuje turistov, že po piatkovom (2.2.) výdatnom snežení sa v slovenských pohoriach nachádza 10-50 centimetrov nového snehu.

"Počas víkendu naďalej očakávame miestami sneženie alebo snehové prehánky. Fúkať bude prevažne severozápadný vietor tri až osem metrov za sekundu, ojedinele v nárazoch okolo 45 kilometrov za hodinu," uvádza HZS na svojej internetovej stránke.

Podkladový sneh je tvrdý až zľadovatený a prekrytý vrstvou nového snehu. V súvislosti s týmto vývojom počasia je predpoklad stúpajúcej lavínovej tendencie. Horskí záchranári preto žiadajú návštevníkov, aby zvážili pohyb v horách počas víkendu za takýchto podmienok.

Vo všetkých pohoriach platí v sobotu mierne lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce druhému stupňu päťdielnej stupnice. Za posledných 24 hodín napadlo v pohoriach do 15 centimetrov nového prachového snehu.

Ako informoval Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku, sneh padal na zamrznutú snehovú pokrývku, ktorú stabilizovalo striedanie kladných a záporných teplôt počas posledného týždňa.

„Nový suchý prachový sneh je rozmiestnený rovnomerne. Na niektorých miestach sa pod novým snehom nachádzajú nestabilné snehové dosky z posledného sneženia pri silnom vetre. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú," uviedol Sedlák.

V noci snežilo a mrzlo vo všetkých pohoriach od 600 metrov nad morom. Ráno fúkal premenlivý mierny vietor, na vrcholoch hôr dosahoval v nárazoch rýchlosť 7 metrov za sekundu. „Na niektorých miestach sú pod novým prachovým snehom nestabilné vetrom ubité snehové dosky. Lavínové nebezpečenstvo je lokálne. V poobedňajších hodinách očakávame sneženie so silným vetrom, tendencia lavínového nebezpečenstva bude stúpajúca,“ doplnil Sedlák.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.