Tillerson: Trvalú porážku Islamského štátu sme zatiaľ nedosiahli

Na archívnej snímke Rex Tillerson. Foto: TASR/AP

Kuvajt 13. februára (TASR) - Ukončenie veľkých bojových operácií proti skupine Islamský štát (IS) neznamená, že Spojené štáty a ich spojenci dosiahli trvalú porážku tejto militantnej organizácie. Uviedol to v utorok americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson.

Tillerson na stretnutí predstaviteľov Spojenými štátmi vedenej globálnej koalície proti IS v Kuvajte tiež oznámil, že Washington poskytne ďalších 200 miliónov dolárov na pomoc pri stabilizácii oslobodených oblastí Sýrie.

"Ukončenie hlavných bojových operácií neznamená, že sme dosiahli trvalú porážku ISIS,"
zdôraznil minister, ktorý použil jednu zo skratiek používanú pre Islamský štát.

"ISIS zostáva vážnou hrozbou pre stabilitu regiónu, naše krajiny i ďalšie časti sveta," citovala ho agentúra Reuters.

Džihádisti z IS prišli o všetko územie, ktoré ovládali v Iraku, a sú na pokraji porážky v Sýrii. Snažia sa však získať územia v iných krajinách, kde sú aktívni, varoval Tillerson, ktorý v tejto súvislosti spomenul Afganistan, Filipíny, Líbyu či západnú Afriku.

Šéf diplomacie USA preto apeloval na pokračovanie boja proti IS, ako aj obnovu zničených oblastí v Sýrii a Iraku. V opačnom prípade tam podľa neho medzinárodná koalícia riskuje návrat IS, píše agentúra DPA.

Tillerson okrem toho uviedol, že je znepokojený nedávnymi udalosťami na severozápade Sýrie, kde Turecko v januári spustilo ofenzívu proti milíciám sýrskych Kurdov, ktorých USA podporujú v bojoch proti IS. Minister však dodal, že si je jasne vedomý "legitímnych bezpečnostných obáv" Turecka.

Na jednodňovom stretnutí v Kuvajte sa zúčastňujú zástupcovia zmienenej koalície zloženej zo 74 krajín. Súbežne v Kuvajte pokračuje trojdňová medzinárodná konferencia o obnove Iraku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.