Turecko vydalo zatykače na vojakov podozrivých z napojenia na Gülena

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Istanbul 20. februára (TASR) - Zatykače na 170 vojakov vydali turecké úrady pre podozrenie, že majú kontakty so sieťou zodpovednou za zmarený pokus o puč z júla 2016. Agentúra Reuters o tom v utorok informovala s odvolaním sa na turecké štátne médiá.

Vydané zatykače sa podľa agentúry Anadolu týkajú vojakov vo výslužbe, prepustených vojakov a príslušníkov armády, ktorí sú stále v aktívnej službe. Dvadsaťdva z týchto podozrivých zadržali v utorok ráno.

Policajné operácie s cieľom zadržať tieto podozrivé osoby prebiehali v Istabule a ďalších 37 tureckých provinciách.

Predpokladá sa, že podozriví prostredníctvom telefónnych automatov a pevných liniek kontaktovali imámov, spresnila Anadolu.

Po neúspešnom puči z predvlaňajšieho 15. júla začali turecké orgány rozsiahle čistky proti údajným sympatizantom hnutia moslimského duchovného Fethullaha Gülena, žijúceho v exile v USA, ktorého Ankara označuje za organizátora neúspešného pokusu o vojenský prevrat. Samotný klerik obvinenia popiera.

Po zmarení pokusu o prevrat bol v Turecku vyhlásený výnimočný stav a začali sa rozsiahle zákroky proti údajným pučistom. Viac ako 50.000 osôb bolo odvtedy zadržaných, zatiaľ čo 150.000 prišlo o pracovné miesta v armáde, verejnom a súkromnom sektore.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.