Urgenty sú cez sviatky plnšie než inokedy, lekári sú na to pripravení

Na snímke sanitka odparkovaná na centrálnom príjme v Ružinovskej nemocnici v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 30. marca (TASR) - Bratislavské nemocnice očakávajú cez veľkonočné sviatky častejšie návštevy pacientov na urgentoch. Cez tieto sviatky spravidla ošetria stovky ľudí.

Lekári u pacientov častejšie riešia tráviace ťažkosti a úrazy alebo komplikácie spôsobené alkoholom. Ľudia po tieto dni ale prichádzajú najmä s chorobami z prechladnutia, akútnymi infektmi horných a dolných dýchacích ciest, alergiami či úrazmi zo športových aktivít.

"Ak sa k bolestiam brucha, ťažobe, vracaniu či hnačkám nepridružia iné príznaky a stav trvá krátko, lekári odporúčajú pokoj, treba konzumovať iba ľahké jedlá," povedala hovorkyňa Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Dana Kamenická. Vlani urgent tohto detského zdravotníckeho zariadenia navštívilo 708 pacientov vrátane dvoch ľahko opitých detí. Do Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) prišlo minulý rok zase 650 pacientov, z toho hospitalizovali takmer 90.

"Počas tohtoročných veľkonočných sviatkov sa o malých pacientov v pediatrických ambulanciách postará cez deň päť lekárov a v noci traja. O pacientov s potrebou chirurgického ošetrenia sa počas dňa postarajú dvaja lekári," povedala Kamenická. "Poskytovanie urgentnej zdravotnej starostlivosti bude zabezpečené v plnom rozsahu a nepretržite ako zvyčajne. Lekári na urgentoch pracujú v nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, rozpis je štandardný, tak ako po iné dni," povedala hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.