Putin požiadal Kurza, aby zorganizoval jeho schôdzku s Trumpom

Na snímke Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Washington 8. júna (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin požiadal rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, aby zorganizoval jeho schôdzku s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. S odvolaním sa na vysokopostavený európsky zdroj to v piatok napísal denník Wall Street Journal (WSJ) s tým, že schôdzka by sa konala toto leto vo Viedni.

WSJ dodal, že Putin požiadal Kurza o usporiadanie schôdzky s Trumpom počas svojej utorkovej oficiálnej návštevy vo Viedni.

"Kancelár sľúbil, že Trumpa osloví," dodal citovaný zdroj.

Podľa WSJ Rakúsko informovalo Spojené štáty, že je pripravené zorganizovať na svojom území schôdzku najvyšších predstaviteľov Ruska a USA. Biely dom je s Putinovou prosbou adresovanou Kurzovi oboznámený a zvažuje ju, dodal denník.

Agentúry RIA Novosti a TASS v piatok s odvolaním sa na bezpečnostný zdroj vo Washingtone informovali, že "hoci obaja lídri (Putin a Trump v minulosti) už hovorili o možnosti zorganizovania stretnutia, momentálne (z Bieleho domu) nemáme čo oznámiť".

Agentúra RIA Novosti v piatok s odvolaním sa na kremeľský zdroj napísala, že "uvažujeme o prezidentskom summite a v rozhovoroch s americkými partnermi sa objavuje táto otázka. Ale zatiaľ neexistujú žiadne dohody."

Podľa zdrojov WSJ chce ruská strana summit Putin-Trump usporiadať na neutrálnom území. Podľa novín ruský vodca zvažuje možnosť stretnutia s Trumpom v júli, keď bude na zahraničnej ceste v Európe, kde sa zúčastní bruselského summitu NATO a navštívi Britániu.

WSJ podľa ruskej agentúry TASS píše, že Kurz má v úmysle diskutovať o tejto otázke na budúci týždeň v Berlíne s americkým veľvyslancom v Nemecku Richardom Grenellom. Denník uvádza, že Grenell je považovaný za jedného z tých amerických vládnych úradníkov pôsobiacich v Európe, ktorí majú k Trumpovi a jeho okoliu najbližšie. Kurz verí, že práve Grenell pomôže otvoriť priamy komunikačný kanál s Trumpom s cieľom zorganizovať stretnutie oboch lídrov vo Viedni.

Zahraničné médiá v poslednom čase už viackrát informovali o prípravách schôdzky Putina s Trumpom. Kremeľ podľa agentúry Interfax odmietal tieto informácie potvrdiť.

Lídri Ruska a Spojených štátov sa osobne stretli dvakrát: vlani v júli počas summitu G20 v Hamburgu a vlani v novembri v rámci summitu APEC vo Vietname. Absolvovali aj niekoľko telefonátov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.