Macron odvolal veľvyslanca v Maďarsku pre jeho proorbánovský postoj

Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP

Paríž 2. júla (TASR) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas uplynulého víkendu vymenil veľvyslanca v Maďarsku po tom, ako sa tlač dostala k tajnému obežníku, v ktorom tento diplomat chváli migračnú politiku maďarského premiéra Viktora Orbána. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters.

Veľvyslanca Érica Fourniera, ktorý sa ujme iných funkcií, na poste v Budapešti nahradí Pascale Andréaniová, uvádza sa v oficiálnom oznámení Elyzejského paláca.

V inkriminovanom obežníku datovanom 18. júnom, ktorý bol adresovaný Macronovmu úradu a zverejnený investigatívnou webovou stránkou Mediapart, Fournier vyhlasuje, že Maďarsko je "modelom" pre nakladanie s migrantmi a že obvinenia Orbána z populizmu sú iba výmyslami médií.

Bývalý ambasádor takisto napísal, že francúzske médiá sa svojím obvinením Maďarska z antisemitizmu usilujú odvrátiť pozornosť od "skutočného antisemitizmu" prichádzajúceho zo strany "moslimov vo Francúzsku a Nemecku".

Macron na otázku ohľadom inkriminovaného dokumentu v piatok odpovedal, že nezastáva veľvyslancove názory a daný tajný obežník nepredstavuje oficiálnu politiku Francúzska. "Ak by toto ambasádor povedal verejne, bol by odvolaný okamžite," povedal Macron na tlačovej konferencii v Bruseli.

Macron, ktorý je horlivým eurofilom, sa dostal s Orbánom a ďalšími východoeurópskymi lídrami do polemiky, obviňujúc ich z nerešpektovania demokratických hodnôt a odmietania prijať migrantov.

Maďarský premiér uviedol, že ľudia, ktorí kritizujú jeho tvrdý postoj k migrácii, patria k "neschopnej starej garde Európy". Orbán vlani označil Macrona za "nováčika", ktorý sa nepreukázal sľubným začiatkom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.